از روز جهانی صحت روانی گرامی داشت به عمل آمد

وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان امروز یک‌شنبۀ ششم عقرب سال روان، از روز جهانی صحت روانی با راه اندازی همایشی در تالار وزارت صحت عامۀ گرامی داشت به عمل آورد.

شعار امسال روز جهانی صحت روانی «جوانان و صحت روانی در جهان در حال تغییر» است. به این معنی که بیشتر جوانان در سنین 15-28 ساله‌گی به سبب مشکلات اجتماعی که در دوره جوانی تجربه می‌کنند به انواع از چالش‌ها و اختلالات روانی دچار میشوند.

نظر به آمار «بنیاد جهانی صحت روانی» در جهان، 83 درصد جوانانی که در دوره کودکی مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند تاثیرات منفی بر عزت نفس آنها گذاشته است. از سوی دیگر این بنیاد اظهار میدارد که در هر چهل ثانیه یک خانم نوجوان دست به خودکشی میزند.

داکتر فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه در این همایش صحبت کرد. او دوره جوانی را یکی از مهمترین ترین دوره‌ها برای یک فرد عنوان کرده و گفت:« دوره جوانی دوره سازنده‌گی است و خانواده‌ها باید در این دوران در عرصه تربیت فرزندان شان توجه جدی نمایند و نگذارند فرزندان شان به دلیل خشونت‌های خانواده‌گی دچار اختلالات روانی شوند.»

داکتر پیکان در ادامه سخنانش اظهار نمود:«وزارت صحت عامه برای دریافت ارقام دقیق مبتلایان بیماران روانی، یک ارزیابی را برای نخستین بار در 16 ولایت کشور به همکاری اتحادیه اروپا و نهاد Cousel Sauti راه اندازی کرده است. این ارزیابی در ولایت‌های کابل، پروان، خوست، پکتیکا، ننگرهار، نورستان، کندهار، ارزگان، بلخ، جوزجان، بامیان، غزنی، تخار، فراه، هرات و بدخشان صورت گرفته است. در این ارزیابی با 12666  نفر( 8890 کاهل و 3776 کودک بین 4 تا 15 سال ) مصاحبه شده. این ارزیابی مدت را دو سال را دربر گرفته است.»

هم‌چنان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه تاکید کرد که: نتایج این ارزیابی نشان می‌هد که از هر دو افغان یکی آن از فشارهای روانی رنچ می‌برد  و از هر 5 نفر یکی آن  به دلیل مشکلات روانی در انجام امورات روزمرۀ خود نارسایی پیدا کرده اند.  اما این افراد تا کنون بیمار روانی نیستند؛ ولی به کارهای روزمره  خود هم درست رسیده‌گی نمیتوانند. اگر به مشکلات آنان رسیده‌گی صورت نگیرد و یا عوامل این فشارها ادامۀ پیدا کند دیر و یا زود به اختلالات روانی مبتلا خواهند شد.

از سوی دیگر در این ارزیابی میزان اختلال افسرده‌گی 4.86 % میزان اضطراب 2.78% ، صدمه روانی 5.34%، میزان سوء استفاده از مواد نشۀ آور به‌شمول ادویه خواب‌آور در حدود 12.20 % و افکار خودکشی 7.25 % گفته شده است.

در همین حال داکتر نیکولاس تایلور نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان در بخشی از سخن‌رانی خود در این نشست چندین دهه جنگ، فقر، بیکاری و خشونت را از جمله عوامل عمده بیماری‌های روانی در افغانستان عنوان کرد. او هم‌چنان تاکید نمود که تجلیل از این روز برای ما فرصت میدهد تا سطح آگاهی مردم را از طریق برنامه‌های مشخص بلند برده شود.

وزارت صحت عامۀ از طریق دو راهبرد مشخص؛ راهبرد ملی صحت روانی و راهبرد ملی وقایۀ از خودکشی برای سال های 2018-2022  سفارشات مشخصی را برای وزارت خانۀ‌های سکتوری پیشنهاد نموده است. این راهبردها میتواند به همکاری ادارات سکتوری بیماری‌های روانی را در میان جوانان کاهش دهد و آنان را در امر بهبود وضعیت زنده‌گی کمک کند.

افزون بر این وزارت صحت عامه برای کاهش بیماری روانی در کشور، 750 مشاور روانی را در مراکز صحی استخدام نموده و نیز در هر مرکز صحی یک کارمند آن در بخش مشوره‌دهی روانی آموزش دیده اند. این مشاوران برای کسانی که دچار اختلالات روانی اند مشوره‌های لازم را برای بهبود وضعیت صحی آنان میدهند.

هم‌چنان در این همایش از روز جهانی وقایۀ از خودکشی نیز تجلیل صورت گرفت. قرار بود روز جهانی وقایۀ از خودکشی در نهم سپتمبر برگزار شود؛ اما به دلیل مشکلاتی این روز با کمی تآخیر در روز جهانی صحت روانی که ارتباط نزدیکی با اختلالات روانی و خودکشی وجود دارد تجلیل شد.