جاپان به ارزش ۱۷.۷ ملیون دالر را برای تهیه واکسین برای کودکان و ترویج توسعه ای مناطق روستایی مرزی افغانستان کمک می نماید - وزارت صحت عامه

جاپان به ارزش ۱۷.۷ ملیون دالر را برای تهیه واکسین برای کودکان و ترویج توسعه ای مناطق روستایی مرزی افغانستان کمک می نماید

 جاپان پروژه های جدید را که در محو فلج اطفال و جلوگیری شیوع دیگر امراض در افغانستان کمک میکند و زنده گی را در مرز مشترک افغان-تاجیک توسعه داده و نیز باعث ثبات و خود کفایی در منطقه میشود اعلام نمود. این پروژه ها که ارزش آنها بالغ بر 8.6 ملیون دالر امریکایی و 9.1 ملیون دالر امریکایی میشود, به منظور خرید واکسین برای وقایه 10.3 میلیون طفل در مقابل فلج خواهد بود که به شکل دورانی 1.37 میلیون طفل و در حدود 2.5 میلیون زن در سنین بارداری تحت مصوونیت قرار گرفته و زنده گی 1.8 میلیون شهروندان دیگر را که در ولسوالی های سرحدی مرز تاجکستان و افغانستان ساکن استند رونق می بخشد.
توافقنامه های مربوطه در سفارت جاپان در کابل به تاریخ 27 نومبر 2017 فی مابین عالیجناب میتسوجی سوزوکا سفیر جاپان، آقای تاکاشی واتانابی نماینده ارشد اداره همکاری های جاپان، بانو ادل خدر نماینده اداره یونیسف و آقای جوسیلن میسن رئیس عمومی پروگرام انکشافی ملل متحد در افغانستان به امضاء رسید. در مراسمی که بدین منظور تدویر یافته بود عالیجناب فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه، آقای مختار غفورزوی نماینده وزارت احیا و انکشاف دهات و عالیجناب شرف الدین امام سفیر تاجکستان نیز تشریف آورده بودند.
در پروژه یونیسف "جلوگیری از امراض ساری برای اطفال در جمهوری اسلامی افغانستان" که (8.6 میلیون دالر امریکایی) هزینه آن از طرف مردم جاپان اهدا شده است برای تهیه و تدارک واکسین دورانی برای سالانه حدود 1.37 ملیون اطفال زیر سن یکسال استفاده بعمل خواهد آمد. واکسین ضد توبرکلوز، واکسین خوراکی فلج یا (OPV) برای وقایه در برابر فلج، واکسین خوراکی وقایوی تیتانوس شامل این واکسین ها میشود. بعلاوه, به تعداد 2.5 میلیون زن در زمان بارداری از خریداری واکسین تتانوس توکساید بهره مند خواهند شد. در جریان کمپاین پولیو این واکسین ها در تمام مراکز صحی بطور رایگان در دسترس قرار خواهند گرفت.
در مراسم امضای توافقنامه ها آقای فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان گفت: "با حمایت دوامدار دولت جاپان ما توانستیم خدمات صحی به شمول خدمات مصوونیت را برای اطفال و زنان در افغانستان مهیا نماییم. ما به شما اطمینان میدهیم با تمرکز به مصوونیت دورانی که یکی از اصول کلیدی جلوگیری از شیوع ویروس پولیو در افغانستان است، ادامه خواهیم داد. امیدوارم تا شما نیز به مصوونیت دورانی منحیث اولویت کلیدی تان در افغانستان پایبند باشید و از حمایت آینده شما در راستای مصوونیت دورانی در افغانستان قبلاً سپاسگزارم. "
بانو ادل خودر نماینده اداره یونیسف گفت: از کمکهای دولت جاپان در 10 سال اخیر سپاسگزاری می نمایم که طی آن در حدود 11.6 ملیون کودک و 9.2 میلیون زن در زمان بارداری در مقابل پنج مرض ساری در افغانستان واکسین شده اند. کمکهای جاپان در محو پولیو از سال 2006 تا کنون, سبب مصوونیت بیش از 9.5 میلیون طفل در طی روز های ملی مصوونیت که سالانه 4 مرتبه برگزار میشود، شده است. جهان به هدف خویش که همانا دنیای عاری از پولیو است نزدیکتر شده است ولی باز هم کار های زیادی باید صورت گیرد. ازینرو ما از کمکهای مداوم دولت جاپان بی نهایت قدردانی می نماییم, کمکهایی که نقش حیاتی در مصوونیت هر طفل را ایفا نموده و ما را به هدف خویش که دنیای عاری از پولیو است نزدیک میکند.
مرحله دوم((LITACA II پروژه رشد معیشت در ساحات مرزی افغان – تاجیک که یکی ازپروژه های بخش انکشافی ملل متحد میباشد، بودجه آن بر بنیاد فعالیت‌ها و دستآوردهای مرحله اول این پروژه ( 9.1ملیون دالرامریکایی) از سوی دولت جاپان و موسسه JICA تمویل میگردد. هدف مرحله دوم پروژه رشد معیشت درساحات مرزی افغان – تاجیک بلند بردن سطح زندگی مردم در شش والسوالی های ( شهربزرگ ولایت بدخشان، ینگی قلعه، دشت قلعه و چاه آب ولایت تخار، امام صاحب ولایت کندز و خلم ولایت بلخ) و هشت ولسوالی مربوط ولایت ختلان کشور تاجیکستان به سلسله تعهدات و فعالیت های مرحله اول در دو سوی مرز تحکیم ثبات، رشد سطح اقتصادی، خود کفایی و تشویق جوامع دو طرف مرز در رابطه به همکاریهای همه جانبه میباشد. مرحله دوم پروژه لیتاکا طبق طرزالعمل برنامه ملی میثاق شهروندی فعالیت های خود را انجام میدهد.
آقای مختار غفورزوی نماینده وزارت احیاء و انکشاف دهات از دولت و مردم جاپان از حمایت ‌های ارزشمند شان برای دستیابی دولت افغانستان به اهداف انکشافی‌ اش اظهار سپاس و قدردانی نموده وچنین فرمودند: "بدون شک، این حمایت‌های سخاوتمندانه، زنان، مردان، جوانان، دهاقین و مردمان روستایی افغانستان را در راستای یک تغیر مثبت و بلند رفتن استاندارد های زنده‌گی‌ شان کمک بسزایی نموده است. حمایت ‌های مالی دولت جاپان در مرحله اول پروژه رشد معیشت در ساحات مرزی افغان تاجیک (لیتاکا) قادر گردید تا ۷ باب مرکز تسهیلات تجارت محلی را اعمار و تجهیز نماید و نیز به تعداد ۷۱۶ تن از باشنده‌گان محل مهارت های جدید تجارتی را آموزش دهد، که در نتیجه برای ۵۰۰ تن از باشنده‌گان محل کار مداوم ایجاد گردید. که این دست‌آورد ‌ها بزرگ است و برای همیشه ماندگار خواهند بود. امروز این‌جا گرد هم آمده‌ایم تا این موفقیت بزرگ را تجلیل کنیم و در عین زمان، تعهد خویش را برای یک افغانستان آباد تجدید نماییم.
آقای جوسلین ماسون، مدیر اداره انکشافی ملل متحد (UNDP)، توضیح داد "این پروژه فرصتی برای افزایش مهارت های مقامات محلی، جامعه مدنی و سازمان های بخش خصوصی را برای برنامه ریزی و مدیریت توسعه اقتصادی اجتماعی و اقتصادی فراهم می کند. LITACA همچنین در ساخت زیرساخت های اولویتی برای حمایت از کسب و کار محلی به عنوان وسیله ای برای بهبود معیشت جمعیت مورد نظر ، سرمایه گذاری خواهد کرد. "
در هردو پروژه یونیسف و یو این دی پی وظیفه خود را در همکاری نزدیک با مقامات مربوطه حکومت افغانستان و موسسه همکاری های بین المللی جاپان ( جایکا ) انجام خواهند داد .
اقای تاکیشی وتنابی رئیس دفتر جایکای افغانستان اظهار نمودند که " محو پولیو هدف دولت افغانستان و همکاران جامعه بین المللی میباشد. کشور جاپان صمیمانه از تلاش های بی شایبه دولت جمهوری اسلامی افغانستان و شریکان ملی و بین المللی آن و در راس از واکسیناتور های محترم که اولین افراد برای زدودن و پائین آوردن واقعات پولیو کار میکنند ابراز سپاس و امتنان میکنید.
امیدوارم که کمک های بلاعوض غرض جلوگیری از انتشار ویروس پولیو تاثیرات مثبت داشته و بلاخره منجر به محو پولیو در افغانستان کردد. "
در مورد برنامه رشد معیشیت در ساحات مرزی افغان – تاجیک فرمود "
افتخار دارم که دور دوم برنامه رشد معیشیت در ساحات مرزی افغان – تاجیک و وسعت بخشیدن ساحات مرزی که در بر گیرنده 6 ولسوالی های ولایت کندز ، تخار ، بدخشان و بلخ در افغانستان و ولایت های ختلان تاجکستان میباشد کمکهای ارزنده خواهد داشت . من باور دارم که این برنامه بالای امن و ثبات در منطقه تاثیرات قابل ملاحظه داشت و در رشد ، ترقی و انکشاف اقتصادی و اجتماعی جوامع دو طرف مرزموثر واقع خواهد شد .

جلالتمآب متسوجی سوزوکا سفیر جاپان فرمودند " به منظور کمک نمودن به ثبات و خود کفایی افغانستان ، جاپان با در نظرداشت اهمیت پروژه ها در چندین بخش مانند زراعت ، توسعه روستایی، صحت عامه ، آموزش و پرورش ، زیرساخت ها و غیره را کمک نموده است " در بین آنها جلوگیری از امراض ساری اطفال ، زراعت و انکشاف روستایی از اولویت های ما می باشد و محفل امروزی ما به همین خاطر است . به خاطر تحقق خود کفایی پایدار در افغانستان ما به همکاری نزدیک خود با حکومت اففانستان ادامه خواهیم داد و تلاش خواهیم کرد تا کمک های خویش را به اساس نیازمندی های مردم افغانستان فراهم نماییم
جاپان افغانستان را در ملت سازی و در بخش های مختلف از جمله امنیت ، معارف ، صحت ، فرهنگ ، کمک های بشری ، زراعت ، زیربنا و ارتقای ظرفیت کمک نمود ه که مجموع کمک های جاپان از سال ۲۰۰۱تاکنون به بیش از ۶.۴ملیارد دالر امریکایی میرسد.