از روز جهانی همبستگی زنان گرامی‌داشت به عمل آمد

panah_moph
یکشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - ۱۶:۳۸
از روز جهانی همبستگی زنان گرامی‌داشت به عمل آمد

وزارت صحت عامۀ جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (یک شنبه 19 حوت 1397) از هشتم مارچ (روز جهانی همبستگی زنان) با شعار " تعادل برای بهتر زیستن" در تالار این وزارت گرامی‌داشت به عمل آورد.
هدف از تجلیل این روز، گرامی داشت از مقام والای زن و بلند بردن آگاهی مردم در پیوند به تأثیرات ناگواری که بالای صحت و روان خانم‌های که مورد خشونت قرار می‌گیرند، می‌باشد.
داکتر فدامحمد پیکان، معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه این روز را به تمام زنان تبریک گفته، اظهار نمود:« وزارت صحت عامه متعهد است تا محیط سالم را برای زنان کشور آماده ساخته و در برابر قضایای خشونت علیه زنان به طور جدی رسیدگی نماید
داکتر پیکان در ادامه سخنانش اضافه کرد: وزارت صحت عامه از سال 2013 تا 2018 به بیشتر از 37000 هزار قضیۀ خشونت که در برابر زنان صورت گرفته، رسیدگی نموده است.
در همین حال آقای کوفی کومی رییس جمعیت سازمان ملل متحد در افغانستان، نقش زنان درسکتور صحت را مهم پنداشته، گفت: بهره‌مندی از حضور قابله‌های ماهر در ولادت‌ها می‌تواند مرگ ‌ومیر مادران در هنگام زایمان و اختلالات بعد از زایمان در مادران را کاهش بخشد.
وزارت صحت عامۀ افغانستان و صندوق جمعیت ملل متحد و دیگر شرکای توسعه‌ای از طریق برنامۀ آموزشی قابله‌های جامعه در تلاش‌اند تا تعداد زنانی را که می‌توانند به صورت مسلکی ولادت را انجام دهند افزایش دهند.
نهایی سازی استراتیژی جندر و حقوق بشر، راه اندازی معرفی کارگاه‌های آموزشی استراتیژی در پنج زون کشور، ایجاد کمیتۀ آزار و اذیت زنان در سکتور صحت، ایجاد میکانیزم بررسی شکایات، نهایی سازی روش‌های منع آزار و اذیت زنان در سکتور صحت، تطبیق برنامه پاسخ‌گویی سکتور صحت به قضایای خشونت مبتنی بر جندر و ایجاد سیستم معلومات خشونت مبتنی بر جندر از جمله کارکردهای وزارت صحت عامه در راستای محوخشونت در برابر زنان می‌باشد که به طور خلاصه از ان یاد آوری گردید.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۱۵:۵۱
Background image

نشستی جهت مرور فعالیت های اداره یونیسف دربخش صحت، در شش ماه گذشته سال روان میلادی

امروز پنج شنبه (27 سرطان 1398) با اشتراک بانو دیوه صمد معین پالیسی و پلان وزارت صحت‌عامه، راه اندازی شد.
در این نشست معین پالیسی و پلان وزارت صحت‌عامه، روی مدغم شدن پالیسی های بین. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۱۳:۲۹
Background image

يك باب شفاخانه نسايی ولادی در ولايت هلمند به بهره برداری سپرده شد

تورن جنرال محمد ياسين خان والي ولايت هلمند و داكتر عبدالاحد حازم رييس صحت عامه اين ولايت يك باب شفاخانه نسايي ولادي را امروز يكشنبه(27 اسد 1398) در ولايت هلمند به بهره برداري سپردند
ا. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۱۱:۳
Background image

ثبت نام برای شمولیت در امتحان انترنس اکمال تخصص سال ۱۳۹۸

به اطلاع عموم دوکتوران که خواهان ثبت نام برای شمولیت درامتحان انترنس اکمال تخصص سال ۱۳۹۸ هستند رسانیده میشود:
1. وزارت صحت عامه ثبت نام برای امتحان انترنس اکمال تخصص را به شکل آنلاین. . .

BACK TO NEWS