از روز جهانی همبستگی زنان گرامی‌داشت به عمل آمد

panah_moph
یکشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - ۱۶:۳۸
از روز جهانی همبستگی زنان گرامی‌داشت به عمل آمد

وزارت صحت عامۀ جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (یک شنبه 19 حوت 1397) از هشتم مارچ (روز جهانی همبستگی زنان) با شعار " تعادل برای بهتر زیستن" در تالار این وزارت گرامی‌داشت به عمل آورد.
هدف از تجلیل این روز، گرامی داشت از مقام والای زن و بلند بردن آگاهی مردم در پیوند به تأثیرات ناگواری که بالای صحت و روان خانم‌های که مورد خشونت قرار می‌گیرند، می‌باشد.
داکتر فدامحمد پیکان، معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه این روز را به تمام زنان تبریک گفته، اظهار نمود:« وزارت صحت عامه متعهد است تا محیط سالم را برای زنان کشور آماده ساخته و در برابر قضایای خشونت علیه زنان به طور جدی رسیدگی نماید
داکتر پیکان در ادامه سخنانش اضافه کرد: وزارت صحت عامه از سال 2013 تا 2018 به بیشتر از 37000 هزار قضیۀ خشونت که در برابر زنان صورت گرفته، رسیدگی نموده است.
در همین حال آقای کوفی کومی رییس جمعیت سازمان ملل متحد در افغانستان، نقش زنان درسکتور صحت را مهم پنداشته، گفت: بهره‌مندی از حضور قابله‌های ماهر در ولادت‌ها می‌تواند مرگ ‌ومیر مادران در هنگام زایمان و اختلالات بعد از زایمان در مادران را کاهش بخشد.
وزارت صحت عامۀ افغانستان و صندوق جمعیت ملل متحد و دیگر شرکای توسعه‌ای از طریق برنامۀ آموزشی قابله‌های جامعه در تلاش‌اند تا تعداد زنانی را که می‌توانند به صورت مسلکی ولادت را انجام دهند افزایش دهند.
نهایی سازی استراتیژی جندر و حقوق بشر، راه اندازی معرفی کارگاه‌های آموزشی استراتیژی در پنج زون کشور، ایجاد کمیتۀ آزار و اذیت زنان در سکتور صحت، ایجاد میکانیزم بررسی شکایات، نهایی سازی روش‌های منع آزار و اذیت زنان در سکتور صحت، تطبیق برنامه پاسخ‌گویی سکتور صحت به قضایای خشونت مبتنی بر جندر و ایجاد سیستم معلومات خشونت مبتنی بر جندر از جمله کارکردهای وزارت صحت عامه در راستای محوخشونت در برابر زنان می‌باشد که به طور خلاصه از ان یاد آوری گردید.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ - ۱۶:۳
Background image

تفاهم‌نامه ایجاد سهولت های صحی در بیرون از کشور برای بیماران افغان به امضا رسید

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز سه شنبه 28 حوت 1397 تفاهم‌نامۀ ایجاد سهولت‌های صحی را با آقای هارمیت سینگ رییس شرکت Avocure امضا کرد.
بر اساس این. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ - ۱۴:۲۷
Background image

۶۵ تن ادویه تاریخ سپری شده و بی‌کیفیت هدر گردید

وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز سه شنبه (۲۸ حوت سال روان) مقدار ۶۵ تن ادویه تاریخ سپری شده و بی کیفیت را هدر کرد.

این ادویه توسط اداره ملی امور تنظمیم دوایی و محصولات صحی. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ - ۱۵:۳۱
Background image

دیدار وزیر صحت عامه با سفیر عربستان سعودی

داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامۀ کشور، امروز (دوشنبه 27 حوت 1397) با آقای جاسم محمد الخالدی، سفیر کشورعربستان سعودی در دفتر کارش دیدارکرد.
در این دیدار آقای جاسم محمدالخالدی از. . .

BACK TO NEWS