از روز جهانی همبستگی زنان گرامی‌داشت به عمل آمد

panah_moph
یکشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - ۱۶:۳۸
از روز جهانی همبستگی زنان گرامی‌داشت به عمل آمد

وزارت صحت عامۀ جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (یک شنبه 19 حوت 1397) از هشتم مارچ (روز جهانی همبستگی زنان) با شعار " تعادل برای بهتر زیستن" در تالار این وزارت گرامی‌داشت به عمل آورد.
هدف از تجلیل این روز، گرامی داشت از مقام والای زن و بلند بردن آگاهی مردم در پیوند به تأثیرات ناگواری که بالای صحت و روان خانم‌های که مورد خشونت قرار می‌گیرند، می‌باشد.
داکتر فدامحمد پیکان، معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه این روز را به تمام زنان تبریک گفته، اظهار نمود:« وزارت صحت عامه متعهد است تا محیط سالم را برای زنان کشور آماده ساخته و در برابر قضایای خشونت علیه زنان به طور جدی رسیدگی نماید
داکتر پیکان در ادامه سخنانش اضافه کرد: وزارت صحت عامه از سال 2013 تا 2018 به بیشتر از 37000 هزار قضیۀ خشونت که در برابر زنان صورت گرفته، رسیدگی نموده است.
در همین حال آقای کوفی کومی رییس جمعیت سازمان ملل متحد در افغانستان، نقش زنان درسکتور صحت را مهم پنداشته، گفت: بهره‌مندی از حضور قابله‌های ماهر در ولادت‌ها می‌تواند مرگ ‌ومیر مادران در هنگام زایمان و اختلالات بعد از زایمان در مادران را کاهش بخشد.
وزارت صحت عامۀ افغانستان و صندوق جمعیت ملل متحد و دیگر شرکای توسعه‌ای از طریق برنامۀ آموزشی قابله‌های جامعه در تلاش‌اند تا تعداد زنانی را که می‌توانند به صورت مسلکی ولادت را انجام دهند افزایش دهند.
نهایی سازی استراتیژی جندر و حقوق بشر، راه اندازی معرفی کارگاه‌های آموزشی استراتیژی در پنج زون کشور، ایجاد کمیتۀ آزار و اذیت زنان در سکتور صحت، ایجاد میکانیزم بررسی شکایات، نهایی سازی روش‌های منع آزار و اذیت زنان در سکتور صحت، تطبیق برنامه پاسخ‌گویی سکتور صحت به قضایای خشونت مبتنی بر جندر و ایجاد سیستم معلومات خشونت مبتنی بر جندر از جمله کارکردهای وزارت صحت عامه در راستای محوخشونت در برابر زنان می‌باشد که به طور خلاصه از ان یاد آوری گردید.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۴:۲۶
Background image

از هفته صنعت گرامی داشت به عمل آمد

وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز از هفته صنعت با حضور جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی گرامی داشت به عمل آورد.
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۱۴:۱۳
Background image

چگونه‌گی کارکردهای موسسات تطبیق کننده عرضه خدمات صحی مورد ارزیابی قرار گرفت

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، کارکردهای موسسات تطبیق کننده خدمات صحی اساسی و شفاخانه یی ۳۱ ولایت کشور را طی نشستی مورد ارزیابی قرار داد.

در این نشست. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۲/۲۴ - ۱۴:۵۹
Background image

نخستین مرکز تخصصی جراحی سوختگی در کابل به بهره برداری سپرده شد

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان،‌ امروز نخستین مرکز تخصصی جراحی سوختگی را طی مراسمی به بهره برداری سپرد.

این مرکز با ظرفیت ۵۰ بستر به گونه اساسی و معیاری،. . .

BACK TO NEWS