افغانستان درجایگاه بهتری درامر مبارزه با مرض ایدز قرار دارد

panah_moph
شنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۱۶:۲۸
افغانستان درجایگاه بهتری درامر مبارزه با مرض ایدز قرار دارد

وزارت صحت عامۀ جمهوری اسلامی افغانستان امروز (شنبه 18 حوت 1397 ) نشستی را به خاطر قرارگرفتن افغانستان در جایگاه بهترنسبت به گذشته از نظر کنترل امراض اچ آی وی ایدز و ساری که از طریق خون سرایت می‌کند در تالار داکتر سهیلا صدیق راه اندازی نمود.
گزارشی را که سازمان کاهش اضرار جهانی در بخش کنترل اچ آِی وی ایدز به نشر رسانده، افغانستان نسبت به کشورهای مانند پاکستان، هند، مالیزیا، اندونیزیا ، چین و جاپان در جایگاه بهتری قرارگرفته است.
داکترماموسی زیور، معین مالی واداری وزارت صحت عامه در این نشست، گفت:« وزارت صحت عامه در تلاش است تا افغانستان یک کشورعاری از ویروس اچ آی وی ایدز تا سال 2030 باشد.»
معین مالی و اداری در ادامۀ سخنانش اضافه کرد: برای رسیدن به هدف دوامدار، وزارت صحت عامه حمایت و مواظبت خود را در راستای وقایع از ویروس اچ آی وی ایدز وهیپاتیت، مطابق معیارات ملی و بین المللی با سازمان‌های مختلف از طریق پاسخ دهی ادامه دهد.
داکتر ماریا النا جی فیلیو بررومیو Dr.Mria Elena G Filio Borromeo)) رییس حوزوی سازمان صحی جهان در بخش مبارزه با مرض ایدز، در این نشست، گفت: « قرار گرفتن افغانستان در جایگاه بهتردر بخش خدمات کاهش اضرار ، وقایه و تداوی برای مبارزه با امراض مختلف به ویژه اچ آی وی ایدز، هیپاتیت و سایر امراضی که از طریق خون انتقال می یابند مهم پنداشته، و این را یک دست‌آورد بزرگ برای مردم کشور خواند.»
هم‌چنان داکتر ماریا ، رییس حوزوی سازمان صحی جهان در بخش مبارزه با ایدز، اخذ جایزه بهترین وزیر در سطح جهان را به داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان تبریک گفت و با اهدای نامۀ تبریکی از کارکردهای وزیر صحت عامه قدردانی نمود.
گزارش سازمان جهانی "Global Harm Reduction Respons" که همه ساله به نشر می‌رسد . کشورهای مختلف را از نظر کیفیت، وسعت ، پوشش و مؤثریت خدمات در سطح پالیسی و عمل با هم مقایسه می‌نماید. نظر به این معیارات در گزارش سال 2018 افغانستان در بهترین موقعیت و مقدم تر از کشورهای چون جاپان، مالیزیا،‌ چین و پاکستان قرارگرفته است.
شاخص‌های که برای به دست آوردن مقام بهتر در عرصۀ کنترل امراض اچ ای وی ایدز وهیپاتیت تعین گردیده بود هفت معیار می باشد، که خوش‌بختانه افغانستان از آن جمله "شش " معیار تعین شده را به دست آورده است.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ - ۱۶:۳
Background image

تفاهم‌نامه ایجاد سهولت های صحی در بیرون از کشور برای بیماران افغان به امضا رسید

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز سه شنبه 28 حوت 1397 تفاهم‌نامۀ ایجاد سهولت‌های صحی را با آقای هارمیت سینگ رییس شرکت Avocure امضا کرد.
بر اساس این. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ - ۱۴:۲۷
Background image

۶۵ تن ادویه تاریخ سپری شده و بی‌کیفیت هدر گردید

وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز سه شنبه (۲۸ حوت سال روان) مقدار ۶۵ تن ادویه تاریخ سپری شده و بی کیفیت را هدر کرد.

این ادویه توسط اداره ملی امور تنظمیم دوایی و محصولات صحی. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ - ۱۵:۳۱
Background image

دیدار وزیر صحت عامه با سفیر عربستان سعودی

داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامۀ کشور، امروز (دوشنبه 27 حوت 1397) با آقای جاسم محمد الخالدی، سفیر کشورعربستان سعودی در دفتر کارش دیدارکرد.
در این دیدار آقای جاسم محمدالخالدی از. . .

BACK TO NEWS