افغانستان درجایگاه بهتری درامر مبارزه با مرض ایدز قرار دارد

panah_moph
شنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۱۶:۲۸
افغانستان درجایگاه بهتری درامر مبارزه با مرض ایدز قرار دارد

وزارت صحت عامۀ جمهوری اسلامی افغانستان امروز (شنبه 18 حوت 1397 ) نشستی را به خاطر قرارگرفتن افغانستان در جایگاه بهترنسبت به گذشته از نظر کنترل امراض اچ آی وی ایدز و ساری که از طریق خون سرایت می‌کند در تالار داکتر سهیلا صدیق راه اندازی نمود.
گزارشی را که سازمان کاهش اضرار جهانی در بخش کنترل اچ آِی وی ایدز به نشر رسانده، افغانستان نسبت به کشورهای مانند پاکستان، هند، مالیزیا، اندونیزیا ، چین و جاپان در جایگاه بهتری قرارگرفته است.
داکترماموسی زیور، معین مالی واداری وزارت صحت عامه در این نشست، گفت:« وزارت صحت عامه در تلاش است تا افغانستان یک کشورعاری از ویروس اچ آی وی ایدز تا سال 2030 باشد.»
معین مالی و اداری در ادامۀ سخنانش اضافه کرد: برای رسیدن به هدف دوامدار، وزارت صحت عامه حمایت و مواظبت خود را در راستای وقایع از ویروس اچ آی وی ایدز وهیپاتیت، مطابق معیارات ملی و بین المللی با سازمان‌های مختلف از طریق پاسخ دهی ادامه دهد.
داکتر ماریا النا جی فیلیو بررومیو Dr.Mria Elena G Filio Borromeo)) رییس حوزوی سازمان صحی جهان در بخش مبارزه با مرض ایدز، در این نشست، گفت: « قرار گرفتن افغانستان در جایگاه بهتردر بخش خدمات کاهش اضرار ، وقایه و تداوی برای مبارزه با امراض مختلف به ویژه اچ آی وی ایدز، هیپاتیت و سایر امراضی که از طریق خون انتقال می یابند مهم پنداشته، و این را یک دست‌آورد بزرگ برای مردم کشور خواند.»
هم‌چنان داکتر ماریا ، رییس حوزوی سازمان صحی جهان در بخش مبارزه با ایدز، اخذ جایزه بهترین وزیر در سطح جهان را به داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان تبریک گفت و با اهدای نامۀ تبریکی از کارکردهای وزیر صحت عامه قدردانی نمود.
گزارش سازمان جهانی "Global Harm Reduction Respons" که همه ساله به نشر می‌رسد . کشورهای مختلف را از نظر کیفیت، وسعت ، پوشش و مؤثریت خدمات در سطح پالیسی و عمل با هم مقایسه می‌نماید. نظر به این معیارات در گزارش سال 2018 افغانستان در بهترین موقعیت و مقدم تر از کشورهای چون جاپان، مالیزیا،‌ چین و پاکستان قرارگرفته است.
شاخص‌های که برای به دست آوردن مقام بهتر در عرصۀ کنترل امراض اچ ای وی ایدز وهیپاتیت تعین گردیده بود هفت معیار می باشد، که خوش‌بختانه افغانستان از آن جمله "شش " معیار تعین شده را به دست آورده است.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۴:۲۶
Background image

از هفته صنعت گرامی داشت به عمل آمد

وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز از هفته صنعت با حضور جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی گرامی داشت به عمل آورد.
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۱۴:۱۳
Background image

چگونه‌گی کارکردهای موسسات تطبیق کننده عرضه خدمات صحی مورد ارزیابی قرار گرفت

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، کارکردهای موسسات تطبیق کننده خدمات صحی اساسی و شفاخانه یی ۳۱ ولایت کشور را طی نشستی مورد ارزیابی قرار داد.

در این نشست. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۲/۲۴ - ۱۴:۵۹
Background image

نخستین مرکز تخصصی جراحی سوختگی در کابل به بهره برداری سپرده شد

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان،‌ امروز نخستین مرکز تخصصی جراحی سوختگی را طی مراسمی به بهره برداری سپرد.

این مرکز با ظرفیت ۵۰ بستر به گونه اساسی و معیاری،. . .

BACK TO NEWS