حدود 9.3 ملیون طفل در مقابل پولیو در دور نخست کمپاین سرتاسری سال روان واکسین خواهد شد

Panah_moph
دوشنبه ۱۳۹۸/۱/۱۲ - ۱۶:۳۴
حدود 9.3 ملیون طفل در مقابل پولیو در دور نخست کمپاین سرتاسری سال روان واکسین خواهد شد

کابل، ۱۲ حمل ۱۳۹۸- دور نخست کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در سال روان، امروز(۱۲ حمل ۱۳۹۸) توسط داکتر فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان، طی مراسمی رسما افتتاح گردید.
در این دور کمپاین پنج روزه، حدود 9.3 ملیون طفل زیر سن پنج سال در سرتاسر افغانستان به جز از ولایت دایکندی، بامیان و غور به نسبت سردی هوا، واکسین خواهند شد. در جریان این کمپاین هم‌چنان برای 8.4 ملیون طفل شش ماهه الی پنج سال کپسول‌های ویتامین A داده می‌شود. ویتامین A در تقویت معافیت و مقاومت بدن اطفال کمک می‌کند و خطر مصاب آنان را به امراض چون اسهال، امراض تنفسی، شب کوری و سرخکان کاهش می‌دهد.
این کمپاین در حالی راه اندازی می‌گردد که اخیراً متاسفانه یک واقعه مثبت پولیو از ولسوالی شهید حساس ولایت ارزگان گزارش شد و یک طفل حدود 2 ساله متاسفانه برای همیشه فلج گردید. این سومین واقعه مثبت پولیو از شروع سال روان میلادی در افغانستان می‌باشد. پیش از این ۲ واقعه دیگر از ولایت قندهار نیز گزارش شده بود.
داکتر فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان، بر اهمیت این کمپاین تاکید نموده و از همه مردم افغانستان خواست تا با یک بسیج همگانی در جهت محو این مرض با کارکنان صحی و واکسیناتوران همکاری نمایند.

حدود 9.3 ملیون طفل در مقابل پولیو در دور نخست کمپاین سرتاسری سال روان واکسین خواهد شد
وزیر صحت عامه گفت:« اطفالی‌که در سال گذشته به دلیل ممانعت مخالفان از تطبیق واکسین پولیو باز مانده‌اند امسال آن‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند و ما با مخالفان برای تطبیق واکسین پولیو به تفاهم رسیده‌ایم که آن‌ها اجازه دهند تان ما برنامه واکسین پولیو را در مناطق نا امن محل به محل آغاز کنیم
داکتر فیروز هم‌چنان اضافه کرد: «این دور نخست کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در سال روان می‌باشد. هنگامی که واکسیناتوران خانه‌های شما را دق الباب می‌نمایند، لطف نموده درب منزل خود را بر روی آنان بگشاید و تمام اطفال زیر سن پنج سال به شمول اطفال مریض، خواب، مهمان و نوزاد خود را به خاطر واکسین نمودن نزد واکسیناتوران حاضر کنید و با دادن دو قطره واکسین، آنان را در مقابل این مرض لاعلاج محافظت و وقایه نمایید
داکتر پیپر کورن نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان ضمن این که بر تلاش‌های محو پولیو به سطح جهان تاکید نمود، گفت: "بشریت در آستانه دست یابی به یکی از بزرگترین دستاوردهای صحت عامه در تاریخ که همانا ریشه کن کردن فلج اطفال است، می‌باشد. افغانستان می‌تواند فلج اطفال را برای جهان به پایان برساند، بنابر این با یک دیگر همکاری کنیم، بی طرفی خود را حفظ کنیم.
خانم لورانس مسئول بخش پولیوی اداره یونیسف برای افغانستان ضمن تاکید بر اهمیت بسیج همگانی اجتماعی و بلند بردن سطح آگاهی عامه در خصوص کاهش اطفال بازمانده از واکسین گفت: « در دور کمپاین قبلی ماه آگیست سال گذشته، حدود 40 هزار طفل به دلایل مختلف از واکسین باز ماندند و این رقم بنابر عدم دسترسی، بلند رفت و پس از آن برنامۀ محو پولیو تلاش بیشتر نمود تا با تطبیق پلان های اضطراری به تمام اطفال کشور دسترسی پیدا کند و ما از تمام شرکای کاری خود می‌خواهیم که با هم مشترکاً در این زمینه کار کنند و دسترسی واکسیناتوران را به هر طفل در هر کوشه و کنار افغانستان جهت محافظت آنان در مقابل پولیو توسط واکسین، یقینی سازند.
پولیو یا مرض فلج اطفال قابل تداوی نیست و اطفال را برای همیشه فلج و معیوب می‌سازد. تنها راهی که می‌توان اطفال را در مقابل این مرض محفاظت کند، دو قطره واکسین پولیو در هر دور کمپاین تا سن پنج سالگی می‌باشد. تطبیق دو قطره واکسین پولیو برای اطفال در هر دور کمپاین نه تنها معافیت و مقاومت آنان را در مقابل این مرض بیشتر می سازد، بلکه تمام جامعه و محیط را از وجود ویروس وحشی پولیو عاری می‌نماید.
شرکای کاری وزارت صحت عامه بر محو پولیو، بر تعهد شان مبنی بر تقویت واکسین‌های روزمره و دوران طفولیت تاکید نموده، اظهار داشتند که دسترسی به معافیت روز مره، برای دست یابی به اهداف انکشاف پایدار، کاهش فقر و پوشش صحی جهانی بسیار مهم است.
واکسین پولیو مصون و موثر است و هیچ گونه عوارض جانبی منفی ندارد. این واکسین توسط عالمان مشهور و مطرح دین مقدس اسلام به سطح ملی و بین المللی مورد تایید قرار گرفته است و تطبیق آن را برای اطفال به خاطر مصونیت و محافظت آنان حتمی و ضروری پنداشته‌اند.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۹/۱۹ - ۱۶:۱۶
Background image

آلودگی هوا و راه‌های مقابله با بیماری‌های ناشی از آن به بحث گرفته شد

وزارت صحت‌عامۀ کشور، نشستی را در رابطه به جلوگیری از آلودگی هوا و بیماری های ناشی از آن در شهر کابل و ولایات راه اندازی نمود.
داکتر فدامحمد پیکان، معین عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت‌عامه، در. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۹/۱۰ - ۱۶:۱۸
Background image

از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز گرامی داشت به عمل آمد

یک شنبه 10 قوس 1398
وزارت صحت‌عامۀ جمهوری اسلامی افغانستان، از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز طی نشستی در تالار این وزارت گرامی داشت به عمل آورد.
هدف گرامی داشت از این روز، بلند بردن. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۹/۷ - ۱۵:۲
Background image

تفاهم‌نامه هم‌کاری‌های همه جانبه با شورای طبی به امضا رسید

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، تقاهم‌نامه هم‌کاری های همه جانبه را با داکتر نسرین اوریاخیل رییس شورا طبی امضا کرد.
وزیر صحت عامه کشور از هم‌کاری های شورای. . .

BACK TO NEWS