وضعیت صحی در افغانستان رو به بهبود است

panah_moph
سه‌شنبه ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۱۵:۵۴
وضعیت صحی در افغانستان رو به بهبود است

وزارت صحت عامۀ جمهوری اسلامی افغانستان، امروز سه شنبه (۷ حوت سال روان) نتایج ارزیابی ملی صحت را طی نشستی اعلان کرد. 
داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامۀ کشور نتایج این ارزیابی را نوید بخش خوانده‌‌ٔ‌‌، گفت که این ارزیابی نشان می‌دهد، که وضعیت صحی مردم به ویژه مادران و نوزادان نسبت به سال‌های گذشته به گونۀ چشم‌گیر بهبود یافته است و راه اندازی این‌ گونه ارزیابی‌ها ما را کمک می‌کند، تا از نتایج کارکرد های وزارت صحت عامه در پیوند به بهبود خدمات صحی آگاه شویم و خلاء های که در زمینه وجود دارد روی آن کار نماییم.
وزیر صحت عامۀ کشور در بخشی از این ارزیابی اشاره نموده، گفت: «کاهش مرگ‌ ومیر مادران و نوزادان که یکی از اولویت‌های این وزارت می‌باشد خوش‌بختانه در سال اخیر کاهش چشم‌گیری داشته است. در سال ۲۰۰۳ در هریک هزار ولادت زنده ۲۵۷ اطفال زیر پنج سال جان شان را از دست می‌دادند و اکنون این رقم به ۴۹ تن در هر یک هزار کاهش یافته است. هم‌چنان در مرگ و میر مادران نیز کاهش قابل ملاحظه ای به وجود آمده است.»نشست ارزیابی ملی صحت
هم‌چنان وزیر صحت عامه در ادامه سخنانش گفت: تعداد مراکز صحی در مقایسه با سال ۲۰۰۳ از ۷۰۰ نزدیک به ۴۰۰۰ هزار افزایش یافته و در سوء تغذی مزمن از ۶۰ درصد به ۳۶ درصد کاهش به وجود آمده است. از سوی دیگر ۶۸ درصد مردم از مرکزهای صحی دولتی و ۲۸ درصد از مرکزهای صحی خصوصی استفاده می‌کنند.
افزون بر این بخش دیگر این ارزیابی نشان می‌دهد که ۲۰ درصد خدمات واکسین و ۵۱ درصد مراقبت‌های قبل از ولادت در مقایسه با سال ۲۰۰۳ افزایش یافته است.
از سوی هم، آقای حسیب موحد معاون مسلکی ادارۀ احصائیه مرکزی می‌گوید، که این ارزیابی در هماهنگی با این اداره صورت گرفته و ارقام ارایه شده یک ارقام دقیق و قابل استفاده در داخل و بیرون از کشور می‌باشد.
این ارزیابی از ماه مارچ الی اگست ۲۰۱۸ توسط وزارت صحت عامه در هم‌کاری با ادارۀ ملی احصائیۀ مرکزی و دانشگاه «KIT » انجام شده است. در این ارزیابی با ۲۰ هزار خانواده مصاحبه شده است.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ - ۱۶:۳
Background image

تفاهم‌نامه ایجاد سهولت های صحی در بیرون از کشور برای بیماران افغان به امضا رسید

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز سه شنبه 28 حوت 1397 تفاهم‌نامۀ ایجاد سهولت‌های صحی را با آقای هارمیت سینگ رییس شرکت Avocure امضا کرد.
بر اساس این. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ - ۱۴:۲۷
Background image

۶۵ تن ادویه تاریخ سپری شده و بی‌کیفیت هدر گردید

وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز سه شنبه (۲۸ حوت سال روان) مقدار ۶۵ تن ادویه تاریخ سپری شده و بی کیفیت را هدر کرد.

این ادویه توسط اداره ملی امور تنظمیم دوایی و محصولات صحی. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ - ۱۵:۳۱
Background image

دیدار وزیر صحت عامه با سفیر عربستان سعودی

داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامۀ کشور، امروز (دوشنبه 27 حوت 1397) با آقای جاسم محمد الخالدی، سفیر کشورعربستان سعودی در دفتر کارش دیدارکرد.
در این دیدار آقای جاسم محمدالخالدی از. . .

BACK TO NEWS