وضعیت صحی در افغانستان رو به بهبود است

panah_moph
سه‌شنبه ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۱۵:۵۴
وضعیت صحی در افغانستان رو به بهبود است

وزارت صحت عامۀ جمهوری اسلامی افغانستان، امروز سه شنبه (۷ حوت سال روان) نتایج ارزیابی ملی صحت را طی نشستی اعلان کرد. 
داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامۀ کشور نتایج این ارزیابی را نوید بخش خوانده‌‌ٔ‌‌، گفت که این ارزیابی نشان می‌دهد، که وضعیت صحی مردم به ویژه مادران و نوزادان نسبت به سال‌های گذشته به گونۀ چشم‌گیر بهبود یافته است و راه اندازی این‌ گونه ارزیابی‌ها ما را کمک می‌کند، تا از نتایج کارکرد های وزارت صحت عامه در پیوند به بهبود خدمات صحی آگاه شویم و خلاء های که در زمینه وجود دارد روی آن کار نماییم.
وزیر صحت عامۀ کشور در بخشی از این ارزیابی اشاره نموده، گفت: «کاهش مرگ‌ ومیر مادران و نوزادان که یکی از اولویت‌های این وزارت می‌باشد خوش‌بختانه در سال اخیر کاهش چشم‌گیری داشته است. در سال ۲۰۰۳ در هریک هزار ولادت زنده ۲۵۷ اطفال زیر پنج سال جان شان را از دست می‌دادند و اکنون این رقم به ۴۹ تن در هر یک هزار کاهش یافته است. هم‌چنان در مرگ و میر مادران نیز کاهش قابل ملاحظه ای به وجود آمده است.»نشست ارزیابی ملی صحت
هم‌چنان وزیر صحت عامه در ادامه سخنانش گفت: تعداد مراکز صحی در مقایسه با سال ۲۰۰۳ از ۷۰۰ نزدیک به ۴۰۰۰ هزار افزایش یافته و در سوء تغذی مزمن از ۶۰ درصد به ۳۶ درصد کاهش به وجود آمده است. از سوی دیگر ۶۸ درصد مردم از مرکزهای صحی دولتی و ۲۸ درصد از مرکزهای صحی خصوصی استفاده می‌کنند.
افزون بر این بخش دیگر این ارزیابی نشان می‌دهد که ۲۰ درصد خدمات واکسین و ۵۱ درصد مراقبت‌های قبل از ولادت در مقایسه با سال ۲۰۰۳ افزایش یافته است.
از سوی هم، آقای حسیب موحد معاون مسلکی ادارۀ احصائیه مرکزی می‌گوید، که این ارزیابی در هماهنگی با این اداره صورت گرفته و ارقام ارایه شده یک ارقام دقیق و قابل استفاده در داخل و بیرون از کشور می‌باشد.
این ارزیابی از ماه مارچ الی اگست ۲۰۱۸ توسط وزارت صحت عامه در هم‌کاری با ادارۀ ملی احصائیۀ مرکزی و دانشگاه «KIT » انجام شده است. در این ارزیابی با ۲۰ هزار خانواده مصاحبه شده است.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۴:۲۶
Background image

از هفته صنعت گرامی داشت به عمل آمد

وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز از هفته صنعت با حضور جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی گرامی داشت به عمل آورد.
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۱۴:۱۳
Background image

چگونه‌گی کارکردهای موسسات تطبیق کننده عرضه خدمات صحی مورد ارزیابی قرار گرفت

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، کارکردهای موسسات تطبیق کننده خدمات صحی اساسی و شفاخانه یی ۳۱ ولایت کشور را طی نشستی مورد ارزیابی قرار داد.

در این نشست. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۲/۲۴ - ۱۴:۵۹
Background image

نخستین مرکز تخصصی جراحی سوختگی در کابل به بهره برداری سپرده شد

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان،‌ امروز نخستین مرکز تخصصی جراحی سوختگی را طی مراسمی به بهره برداری سپرد.

این مرکز با ظرفیت ۵۰ بستر به گونه اساسی و معیاری،. . .

BACK TO NEWS