چگونگی عرضه خدمات صحی در ولایت ارزگان مورد ارزیابی قرار گرفت

Panah_moph
یکشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۳:۲
چگونگی عرضه خدمات صحی در ولایت ارزگان مورد ارزیابی قرار گرفت

پوهندوی داکتربشیر نورمل معین پالیسی وپلان وزارت صحت‌عامه، در راس یک هیآت به تاریخ 22 میزان 1399 به ولایت ارزگان غرض ارزیابی وضعیت صحی این ولایت سفر نمود. وی در این سفر بعد از معرفی رئیس جدید صحت عامۀ آن ولایت (داکتر عبدالغفار وطنوال) به منسوبین صحت عامه و منسوبین ولایت، سکتورهای دیگر دولتی و موسسۀ تطبیق کننده عرضۀ خدمات صحی در آن ولایت؛ از بخش‌های مختلف ریاست صحت عامه بعد شفاخانۀ ولایتی جدید ترینکوت، وارد یا شعبۀ کووید-19 و شفاخانۀ سابقۀ آن ولایت دیدار نموده اجراات هر کدام را مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار داده در موارد مختلف به مسئولین و منسوبین مربوط هدایات لازم دادند.

پوهندوی داکترنورمل همراه باتیم کاری شان در جریان بازدید کاستی های زیادی را در ساختمان شفاخانه از جمله شکست تعمیر، سیستم آبرسانی، چاه سپتیک، سیستم برق و تنویر شفاخانه، سیستم تصفیه هوا، سیستم تولید و توزیع آکسیجن، معیاری نبودن تعمیر برای شفاخانه، دیوار احاطۀ شفاخانه و اکمال نبودن پرسونل شفاخانه در یافت نموده غرض رفع برخی از مشکلات و کاستی ها هدایات لازم را به مسئولین عنایت فرموده و آنچه کار و هزینۀ بیشتری را ایجاب می‌نماید، وعده سپرد تا با بازگشت شان به کابل به آن یکجا با رهبری و مسئولین وزارت رسیدگی نمایند.

برعلاوه کمبود پرسونل صحی، کمبود ادویه و مواد مصرفی طبی و غیر طبی را که از سوی موسسه تطبیق کننده عرضه خدمات صحی ( SHDP) اکمال می‌گردد، عدم تفویض صلاحیت به تیم ولایتی از طرف مسوولین موسسه متذکره، عدم موجودیت و تطبیق پلان حفظ و مراقبت تسهیلات صحی وعدم راه اندازی برنامه های ارتقای آموزشی به کارمندان صحی از جمله چالش های دیگری است که در مراکز صحی این ولایت مشخص گردید.

معین پالیسی و پلان بعد از ارزیابی و مشخص نمودن چالش‌ها در ارائه خدمات صحی به مسوولان صحی موسسه تطبیق کننده SHDP و ریاست صحت‌عامه این ولایت هدایت داد تا به خاطر اصلاح و حل این چالش‌ها هرچه زودتر اقدامات جدی و عملی نمایند.

ازسوی هم معین پالیسی و پلان از مرکز تشخیص و تداوی20 بستر بیماران کووید- 19 در ولایت ارزگان بازدید نموده و چگونگی عرضه خدمات صحی را نیز در این مرکز مورد ارزیابی قرار داد و ضمن ابراز امتنان از کارکرد‌های کارمندان صحی در این ولایت، به مسوولان هدایت داد تا به‌خاطر رسیدگی بیشتر و بهتر به مشکلات آنان هر چه زودتر اقدام نمایند تا باشد به نیاز مندان رسیدگی بهتر شود.

ایجاد وارد یا بخش شفاخانه تداوی معتادین در تعمیر سابقۀ شفاخانه، مورد دیگریست که به اساس ارزیابی صحت عامۀ ولایت و وزارت، خواست مقام ولایت و مردم محل، به آن پرداخته خواهد شد.

قابل تذکر است که وزارت صحت عامه در مورد موسسه تطبیق کننده ی عرضه خدمات صحی- SHDP و حل مشکلات و تبادلۀ برخی از خدمات از یک محل به محل دیگر در تفاهم با مقام ولایت ارزگان، اقدامات جدی و عملی را در روز های نزدیک روی دست خواهد گرفت.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۹/۸/۴ - ۱۶:۲۰
Background image

نشستی به خاطر همکاری های استراتیژیک و دادخواهی به وزارت صحت‌عامه راه اندازی شد

این نشست با اشتراک نمایندگان دفتر (Cordaid ) موسسه خدمات صحی و انکشافی افغان و سایر نهادها به خاطرهمکاری های استراتیژیک، دادخواهی برای فراهم سازی زمینه‌های بیشتر منابع مالی به وزارت صحت. . .

شنبه ۱۳۹۹/۸/۳ - ۱۷:۲۵
Background image

وزارت صحت‌عامه از روز جهانی محو پولیو گرامی‌داشت به عمل آورد

با گرامیداشت روز جهانی فلج اطفال در جهان، وزارت صحت‌عامه افغانستان، اداره یونیسف، سازمان صحی جهان و سایر شرکای صحی ضمن تجلیل از این روز، از تلاش های قابل ملاحظه کارکنان خط مقدم محو. . .

شنبه ۱۳۹۹/۸/۳ - ۱۶:۲۸
Background image

نزدیک به 5 هزار داوطلب امتحان شمولیت در برنامه اکمال تخصص را سپری نمودند

وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، به روز جمعه( 2 عقرب 1399) در همکاری با "اداره ملی امتحانات" آزمون شمولیت در برنامه اکمال تخصص را راه اندازی نمود.

در این آزمون حدود 4900 تن از. . .

BACK TO NEWS