کمپاین واکسین پولیو به هدف معافیت دهی 8.5 میلیون طفل در افغانستان آغاز گردید

Panah_moph
دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۱۲:۵۶
کمپاین واکسین پولیو به هدف معافیت دهی 8.5 میلیون طفل در افغانستان آغاز گردید

کمپاین فرعی معافیت دهی (SNIDs) به منظور محو پولیو امروز راه اندازی گردید. این کمپاین پنج روزه به هدف واکسین نمودن 8.5 میلیون طفل زیر سن پنج سال در 324 ولسوالی کشور تطبیق می‌گردد.
این کمپاین در اکثر ساحاتی راه اندازی می‌گردد که به شمار محدود اطفال در اوایل امسال رسیدگی شده است.
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان گفت: "ما از وقفه طولانی در کمپاین واکسین پولیو که در بخش های از کشور به وجود آمد نگران هستیم. از این بابت اطفال زیادی در معرض خطر ویروس پولیو قرار گرفته اند . بناءً

این بسیار زیاد مهم است که ما اطفال باز مانده را در مقابل این واکسین وقایه نمائیم."
وزیر صحت عامه کشور، از تمام خانواده ها خواست، هنگامی‌که واکسیناتوران به درب منازل شان می آیند و منازل شان را دق الباب می‌کند، لطف نموده اطفال تانرا به خاطر واکسین کردن حاضر نمایند تا در مقابل این مرض وقایه و محافظت شوند. در مناطق که کمپاین های ساحوی را در مراکز صحی محلی به راه انداخته ایم، از تمام پدران و مادران می خواهیم که اطفال شان را به این مراکز بیاورند و در مقابل این مرض آنان را واکسین نمایند.
این کمپاین واکسین پولیو از تاریخ 22 الی 26 ماه میزان سال روان ادامه خواهد داشت.
پولیو یا مرض فلج اطفال قابل تداوی نبوده و اطفال را در تمام زندگی فلج می سازد. تنها راه که میتوان اطفال در مقابل پولیو وقایه و محافظت کرد، همانا واکسین نمودن تمام اطفال با دو قطره واکسین پولیو در هر دور کمپاین الی سن پنج سالگی می‌باشد. اطفال با هر دوز اضافی واکسین، بیشتر در مقابل این مرض وقایه می‌گردند. واکسین های متواتر کمک میکند که یک معافیت قوی را برای طفل و تمام جامعه ایجاد کند.
واکسین پولیو مصئون و موثر است و کدام عوارض جانبی منفی ندارد. این واکسین از سوی علمای مشهور دینی به سطح ملی و بین المللی مورد تائید قرار گرفته است. واکسین نمودن تمام اطفال زیر سن پنج سال به شمول اطفال مریض و نوزاد در سرتاسر کشور به خاطر متوقف نمودن ویروس پولیو بسیار مهم است.
از آغاز سال 2019 تا اکنون در کشور 16 طفل که از جمله 15 تن آنها در حوزه جنوب ( 8 تن در ارزگان، 5 تن در هلمند و 2 تن در قندهار) و یک تن آنها در ولایت کنر حوزه شرق توسط ویروس پولیو فلج گردیده اند.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۸/۸/۱۶ - ۱۳:۴۱
Background image

نزدهمین نشست گروپ کاری تغذیه راه اندازی شد

وزارت صحت‌عامۀ جمهوری اسلامی افغانستان، نشست گروپ کاری تغذیه را تحت رهبری داکتر ماموسی زیور معین مالی و اداری در تالار داکتر سهیلا صدیق راه اندازی نمود.
معین مالی و اداری وزارت صحت‌عامه. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۸/۱۴ - ۱۵:۲
Background image

بخش ارتوپیدی شفاخانه وزیر محمد اکبر خان به بهره برداری سپرده شد

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، بخش ارتوپیدی شفاخانه وزیر محمد اکبر خان را امروز طی نشستی به بهره برداری سپرد.
این بخش به کمک مالی اتحادیه اروپا و کمیته. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۸/۱۳ - ۱۳:۱۲
Background image

معیاری سازی برنامه اکمال تخصص انقلاب بزرگی را در نصاب تعلیمی پوهنتون‌های طبی به میان می‌آورد

داکتر فیروز وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با داکترانی که در برنامه اکمال تخصص کامیاب شده اند دیدار نمود.
وزیر صحت عامه کشور موفقیت این داکتران را برای آنان تبریک گفته. . .

BACK TO NEWS