حدود 9.3 ملیون طفل در مقابل پولیو در دور نخست کمپاین سرتاسری سال روان واکسین خواهد شد

panah_moph
Mon, Apr 01 2019 4:34 PM
حدود 9.3 ملیون طفل در مقابل پولیو در دور نخست کمپاین سرتاسری سال روان واکسین خواهد شد

کابل، ۱۲ حمل ۱۳۹۸- دور نخست کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در سال روان، امروز(۱۲ حمل ۱۳۹۸) توسط داکتر فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان، طی مراسمی رسما افتتاح گردید.
در این دور کمپاین پنج روزه، حدود 9.3 ملیون طفل زیر سن پنج سال در سرتاسر افغانستان به جز از ولایت دایکندی، بامیان و غور به نسبت سردی هوا، واکسین خواهند شد. در جریان این کمپاین هم‌چنان برای 8.4 ملیون طفل شش ماهه الی پنج سال کپسول‌های ویتامین A داده می‌شود. ویتامین A در تقویت معافیت و مقاومت بدن اطفال کمک می‌کند و خطر مصاب آنان را به امراض چون اسهال، امراض تنفسی، شب کوری و سرخکان کاهش می‌دهد.
این کمپاین در حالی راه اندازی می‌گردد که اخیراً متاسفانه یک واقعه مثبت پولیو از ولسوالی شهید حساس ولایت ارزگان گزارش شد و یک طفل حدود 2 ساله متاسفانه برای همیشه فلج گردید. این سومین واقعه مثبت پولیو از شروع سال روان میلادی در افغانستان می‌باشد. پیش از این ۲ واقعه دیگر از ولایت قندهار نیز گزارش شده بود.
داکتر فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان، بر اهمیت این کمپاین تاکید نموده و از همه مردم افغانستان خواست تا با یک بسیج همگانی در جهت محو این مرض با کارکنان صحی و واکسیناتوران همکاری نمایند.

حدود 9.3 ملیون طفل در مقابل پولیو در دور نخست کمپاین سرتاسری سال روان واکسین خواهد شد
وزیر صحت عامه گفت:« اطفالی‌که در سال گذشته به دلیل ممانعت مخالفان از تطبیق واکسین پولیو باز مانده‌اند امسال آن‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند و ما با مخالفان برای تطبیق واکسین پولیو به تفاهم رسیده‌ایم که آن‌ها اجازه دهند تان ما برنامه واکسین پولیو را در مناطق نا امن محل به محل آغاز کنیم
داکتر فیروز هم‌چنان اضافه کرد: «این دور نخست کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در سال روان می‌باشد. هنگامی که واکسیناتوران خانه‌های شما را دق الباب می‌نمایند، لطف نموده درب منزل خود را بر روی آنان بگشاید و تمام اطفال زیر سن پنج سال به شمول اطفال مریض، خواب، مهمان و نوزاد خود را به خاطر واکسین نمودن نزد واکسیناتوران حاضر کنید و با دادن دو قطره واکسین، آنان را در مقابل این مرض لاعلاج محافظت و وقایه نمایید
داکتر پیپر کورن نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان ضمن این که بر تلاش‌های محو پولیو به سطح جهان تاکید نمود، گفت: "بشریت در آستانه دست یابی به یکی از بزرگترین دستاوردهای صحت عامه در تاریخ که همانا ریشه کن کردن فلج اطفال است، می‌باشد. افغانستان می‌تواند فلج اطفال را برای جهان به پایان برساند، بنابر این با یک دیگر همکاری کنیم، بی طرفی خود را حفظ کنیم.
خانم لورانس مسئول بخش پولیوی اداره یونیسف برای افغانستان ضمن تاکید بر اهمیت بسیج همگانی اجتماعی و بلند بردن سطح آگاهی عامه در خصوص کاهش اطفال بازمانده از واکسین گفت: « در دور کمپاین قبلی ماه آگیست سال گذشته، حدود 40 هزار طفل به دلایل مختلف از واکسین باز ماندند و این رقم بنابر عدم دسترسی، بلند رفت و پس از آن برنامۀ محو پولیو تلاش بیشتر نمود تا با تطبیق پلان های اضطراری به تمام اطفال کشور دسترسی پیدا کند و ما از تمام شرکای کاری خود می‌خواهیم که با هم مشترکاً در این زمینه کار کنند و دسترسی واکسیناتوران را به هر طفل در هر کوشه و کنار افغانستان جهت محافظت آنان در مقابل پولیو توسط واکسین، یقینی سازند.
پولیو یا مرض فلج اطفال قابل تداوی نیست و اطفال را برای همیشه فلج و معیوب می‌سازد. تنها راهی که می‌توان اطفال را در مقابل این مرض محفاظت کند، دو قطره واکسین پولیو در هر دور کمپاین تا سن پنج سالگی می‌باشد. تطبیق دو قطره واکسین پولیو برای اطفال در هر دور کمپاین نه تنها معافیت و مقاومت آنان را در مقابل این مرض بیشتر می سازد، بلکه تمام جامعه و محیط را از وجود ویروس وحشی پولیو عاری می‌نماید.
شرکای کاری وزارت صحت عامه بر محو پولیو، بر تعهد شان مبنی بر تقویت واکسین‌های روزمره و دوران طفولیت تاکید نموده، اظهار داشتند که دسترسی به معافیت روز مره، برای دست یابی به اهداف انکشاف پایدار، کاهش فقر و پوشش صحی جهانی بسیار مهم است.
واکسین پولیو مصون و موثر است و هیچ گونه عوارض جانبی منفی ندارد. این واکسین توسط عالمان مشهور و مطرح دین مقدس اسلام به سطح ملی و بین المللی مورد تایید قرار گرفته است و تطبیق آن را برای اطفال به خاطر مصونیت و محافظت آنان حتمی و ضروری پنداشته‌اند.

Latest news

Tue, May 28 2019 12:50 PM
Background image

The Minister of Public Health of Afghanistan becomes a member of GAVI Alliance Board of Directors

As a member he will be representing the Developing Countries Constituency on the GAVI Alliance Board. Congratulations to all.

It is a great honor for Afghanistan.

Sat, Dec 29 2018 4:01 PM
Background image

20th polio Case Reported in Afghanistan marking highest number of cases since 2015

Kabul, 28 November 2018– Another new polio case has been reported from Shaheed-e-Hassas district of Urozgan province, a 3-year-old boy is now permanently paralyzed by the poliovirus.. . .

Sat, Dec 29 2018 3:54 PM
Background image

Over 5 million children to be vaccinated against polio

Kabul, 5 November 2018 – This Monday, polio vaccination teams will visit 5.3 million children under the age of five in 18 high-risk provinces, mainly in South and East provinces. This. . .

BACK TO NEWS