از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز گرامی داشت به عمل آمد

Panah_moph
یکشنبه ۱۳۹۸/۹/۱۰ - ۱۶:۱۸
از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز گرامی داشت به عمل آمد

یک شنبه 10 قوس 1398
وزارت صحت‌عامۀ جمهوری اسلامی افغانستان، از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز طی نشستی در تالار این وزارت گرامی داشت به عمل آورد.
هدف گرامی داشت از این روز، بلند بردن آگاهی عامه در پیوند به اعراض و علایم این بیماری و تجدید تعهد نهادهای مسؤول در راستای مبارزه با بیماری ایدز می‌باشد.
داکتر‌ ماموسی زیور، معین مالی و اداری وزارت صحت‌عامه، در نشستی که به این مناسبت راه اندازی شده بود گفت:« نظر به آمار موجود تا آخرعقرب سال روان نزدیک به 2900 تن واقعه اچ آی وی در کشور به ثبت رسیده که از این میان 1057 تن از آنان مصرف کنندگان زرقی مواد مخدر می‌باشند
معین مالی واداری در ادامه سخنانش علاوه نمود: نظر به آمار سازمان صحی جهان و ادارۀ ملل متحد مبارزه با ایدز یا UNAIDS آمارمبتلایان ایدز در کشور حدود 7200 تن تخمین می‌گردد که به این اساس وزارت صحت‌عامه توانسته است 40 فیصد این واقعات را تشخیص و راجستر نماید.
قابل یاد آوری است که واقعات اچ آی وی نظر به سال گذشته در افغانستان کاهش یافته است و وزارت صحت‌عامه کشور خدمات وقایوی و تداوی اچ آی وی را در14 ولایت عمدۀ کشور به شمول کابل، هرات، بلخ، کندهار، ننگرهار، کندز، غزنی، بدخشان، فراه، نیمروز، هلمند، پروان، پکتیا و خوست از طریق 68 باب مراک، 12 مرکز کاهش اضرار در سطح جامعه، 11 مرکز در سطح محابس، 5 مرکز تداوی اچ آی وی یا ART ارایه نماید.
هم‌چنان این وزارت توانسته است، از طریق 4 مرکز برای مردان دارای رفتار پرخطر، 3 مرکز برای زنان دارای رفتار پر خطر، 6 مرکز OST در سطح جامعه، 4 مرکز OST در سطح محابس وهم‌چنان 12 مرکز مشوره دهی و آزمایش دواطلبانه یا VCT به صورت مدغم در سیستم خدمات صحی اساسی و ریفورم شفاخانه ها، 7 مرکز خدمات جلوگیری از انتقال اچ‌ آی وی از مادر به طفل در شفاخانه های حوزوی و ولایتی مدغم با خدمات حمایه طفل و مادر و 4 تیم سیار برا ی عرضه خدمات برای استفاده کنندگان زرقی مواد مخدر و مردان دارای رفتار پرخطر برای هم‌وطنان مان عرضه خدمات نماید.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۳۹۹/۶/۱ - ۸:۱۰
Background image

تلاش رهبری وزارت صحت عامه برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در ولایت هرات

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر صحت عامه، در يك نشست مشترك همراه با مولوی امین الدین مظفری معین مسلکی وزارت حج و اوقاف، احمد ولی آرین رییس دارالانشای کمیته دولتی ارتباطات. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۵/۱۶ - ۱۷:۳۴
Background image

کارکردهای رییسان شفاخانه‌های کابل مورد ارزیابی قرار گرفت

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر وزارت صحت‌عامه، کارکرد های رییسان شفاخانه‌های کابل را طی نشستی از طریق ویدیو کنفرانس مورد ارزیابی قرار داد.

داکترعثمانی در این نشست نخست در. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۵/۱۶ - ۱۵:۲۴
Background image

دیدار سرپرست وزارت صحت عامه از مرکز بلخ امبولانس و بخش هماهنگی، کنترول و فرماندهی کووید-19 ولایت بلخ

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر صحت عامه در ادامه سفر اش به ولایت بلخ، از مرکز بلخ امبولانس و بخش هماهنگی، کنترل و فرماندهی کووید-19 این ولایت دیدن نمود.

سرپرست وزارت صحت. . .

BACK TO NEWS