ده واقعه جدید مثبت به ویروس کرونا در کشور به ثبت رسید

Panah_moph
یکشنبه ۱۳۹۹/۱/۳ - ۱۶:۲۷
ده واقعه جدید مثبت به ویروس کرونا در کشور به ثبت رسید

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت‌عامه کشور طی یک نشست خبري از افزایش واقعات مثبت ویروس کرونا در کشور خبر داد.
وزیر صحت‌عامه افزایش واقعات مثبت مبتلا به ویروس کرونا را در کشور نگران کننده خوانده گفت :« طوريكه که می دانید شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشور های جهان رو به گسترش است که با تاسف در کشور ما نیز طی 24 ساعت گذشته، تعداد واقعات مثبت و مشکوک اين ويروس افزایش یافته است
داکتر فیروز در ادامه سخنانش علاوه نمود: طي ٢٤ گذشته ١٠ واقعه مثبت اين ويروس ( 3 واقعه در هرات، 2 واقعه در زابل، 2 واقعه در کابل، 1 واقعه در غزنی، 1 واقعه در بلخ و 1 واقعه در قندهار به ثبت رسیده است که در بین آنان دو دیپلومات کشور های خارجي مقیم افغانستان نیز شامل می‌باشند.
بر علاوه، وزیر صحت‌عامه کشور بر ا‌فزایش میزان تشخیص نمونه‌های مشکوک به ویروس کرونا و فراهم سازی زمینه تشخیص این ويروس در لابراتوارهای ولایت‌های هرات، بلخ، قندهار و ننگرهار تاکید ورزید.
از سوی هم، وزیر صحت‌عامه به منظور جلوگیری از شيوع ویروس کرونا در کشور از مخالفين دولت خواست تا در امر مبارزه با اين ويروس با كارمندان صحي در ولايات هم‌کار باشند و وزارت صحت‌عامه را در جهت واقعه يابي اين ويروس همكاري نمايند.
هم‌چنان داکتر فیروز به منظور مبارزه و جلوگیری از گسترش این ویروس در کشور خواهان هم‌کاری تمام نهادهاي دولتي، خصوصي و مردم گردید و از آنان خواست تا از تجمعات رسمی و غیر رسمی به ویژه در فضای بسته جدا خودداری نمایند.
وی هم‌چنان از افرادی که سن شان بالاتر از 65 سال بوده و دارای امراض متممه می‌باشند می‌خواهد که تا حد امکان در خانه های شان بمانند.
داکتر فیروز از مردم خواست به رهنمود های بهداشتی برای پیش‌گیری از این ویروس که بسیار ساده است توجه نمایند تا جان خود و دیگران را از گزند این ویروس نجات دهند.
برای مهار این ویروس تا اکنون هیچ واکسینی ساخته نشده است. تنها راه پیش‌گیری از این ویروس رعایت نمودن موارد وقایوی است. شستن دست‌ها چندبار در روز، استفاده از ماسک در مکانهای مزدحم، خودداری از دست دادن، روبوسی، بغل کشی، خودداري از اشتراك در جاهاي مزدحم و تجمعات و بلند بردن مقاومت بدن با استفاده از ویتامین سی از جمله راه های موثر در پیش‌گیری از این ویروس می‌باشند.

تازه خبرونه

یکشنبه ۱۳۹۹/۱/۳ - ۱۳:۴
Background image

د هرات په مختلفو ځایونو کې څو روغتونونه رامنځته او د کرونا وایرس د کنترول لپاره ځانګړي شول

عامې روغتيا وزارت په هیواد کې د کرونا وایرس د مخنيوي په موخه د هرات څو نقطو کې د کرونا ځانګړي مرکزونه رامنځته کړل.
د عامې روغتيا وزارت مالي او اداري معينې ډاکټر ماموسۍ زيور تر مشرۍ. . .

شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۳ - ۱۶:۱۴
Background image

هیواد ته د کرونا وایرس د خپریدو د مخنيوي په اړه د عملياتي کمېټې ناسته ترسره شوه

د عامې روغتيا مالي او اداري معينې ډاکټر ماموسۍ زیور په مشرۍ هیواد کې د کرونا وایرس د خپریدو د مخنيوی او په دې لړ کې د نیول شويو امادګیو په اړه ناسته ترسره شوه
مالي او اداري معينې په دې. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۱۵:۲۴
Background image

دعامی روغتیا وزارت د بین المللی روغتیایی شریکان سره دکرونا ویروس دکنترول او خپریدو په اړه بیړنی غونډه

دعامی روغتیا وزارت نن د یو بیړنی غونډی په ترڅ کی په افغاستان کی د کرونا ویروس د خپریدو کنترول  اومخنیوی به ارتباط دبین المللی روغتیایی ادارو څخه دهمکاری غوښتنه وکړه، پدی غونډه کی دعامی. . .

BACK TO NEWS