از هفته جهانی تغذیه با شیر مادر تجلیل به عمل آمد

Panah_moph
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۱۴:۲۹
از هفته جهانی تغذیه با شیر مادر تجلیل به عمل آمد

وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، از هفته جهانی تغذیه با شیر مادر تحت شعار« توانمندسازی والدین برای تغذیه با شیر مادر» در قصر سپیدار تجلیل به عمل آورد.
از هفته جهانی تغذیه با شیر مادر همه ساله از اول الی هفتم اگست(10 الی 16 اسد) در سراسر جهان تجلیل می‌گردد.
جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، تجلیل از هفته تغذیه با شیر مادر را یک گام مهم در راستای بلند بردن آگاهی عامه عنوان نموده گفت:" تغذیه با شیر مادر بهترین شیوه به رشد و بلندبردن مقاومت بدن اطفال می‌باشد. این کار نه تنها به صحت اطفال مفید است؛ بلکه تاثیر مثبت به اقتصاد کشور نیز دارد."
رییس اجراییه کشور بر اهمیت تغذیه با شیر مادر تاکید نموده و تصریح کرد که توجه و سرمایه گذاری روی تغذیه با شیر مادر ما را به یکی از اهداف انکشاف پایدار نزدیک می‌سازد.
در همین حال داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور شیر مادر را یک تحفه الهی برای اطفال دانسته گفت:" تغذیه با شیر مادر مقاومت اطفال را در برابر امراض بلند می‌برد. تحقیقات نشان داده است که تغذیه اطفال با شیر مادر در ساعت اول بعد از ولادت 22 درصد مرگ و میر اطفال را کاهش می‌دهد. مادران باید تا دو سال به طور منظم به اطفال شان شیر دهند."
وزیر صحت عامه کشور در ادامه سخنانش گفت که این وزارت هم‌واره تلاش نموده تا آگاهی مردم را در جهت اهمیت تغذی با شیر مادر بلند ببرد و نیز در تلاش است تا در هماهنگی با نهادهای سکتور زمینه شیردهی را برای برای مادران شیرده در ادارات بیشتر فراهم نماید.
از سوی هم، سید انور سادات وزیر کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین می‌گوید که بنا بر اهمیت شیر مادر برای اطفال، 156 کودکستان را برای فراهم سازی زمینه شیردهی برای مادران ایجاد نموده ایم و نیز در تلاش استیم تا خدمات کودکستان ها را بلند ببریم.
در عین حال خانم سپوژمی وردک معین وزارت امور زنان می‌گوید که، توجه به مادران و اطفال توجه به یک جامعه صحتمند است. در کنار تغذیه اطفال، تغذیه مادران شیرده نیز ضروری است که خانواده ها باید در این راستا بیشتر توجه کنند.
قابل یاد آوری است که وزارت صحت عامه برای بهبود وضعیت تغذی با شیر مادر درکشور تلاش عمده‌ی را چون: تهیه استراتیژی و رهنمود عملیاتی تغذی مادران، نوزادان و اطفال شیر خوار برای سال های 2019- 2023، تهیه منوال تغذی مادران نوزادان و اطفال شیر خوار ، استخدام یک کارکن صحی منحیث مشوره دهنده تغذی در هر مرکز صحی در تمام ولایات ، مشورده دهی حدود پنجصدهزار مادر در مراکز صحی توسط مشاورین تغذی از شروع سال تا حال انجام داده است.

تازه خبرونه

پنجشنبه ۱۳۹۹/۵/۱۶ - ۱۷:۳۴
Background image

د کابل روغتونونو د رئیسانو دندې وارزول شوې

د عامې روغتیا وزارت نوماند وزیر ډاکټر احمد جواد عثماني، د یوې ناستې په ترڅ کې د کابل روغتونونو رئیسانو دندې/ کړنې د ویډیو کنفرانس له لارې وارزولې.

په دې لیدنه کې، ډاکټر عثماني لومړی د. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۸:۳۷
Background image

د لویې جرګې خیمې څخه د عامې روغتیا وزارت نوماند وزیر لیدنه

د عامې روغتیا وزارت نوماند وزیر ډاکټر احمد جواد عثماني نن لویې جرګې خیمې څخه لیدنه وکړه او د سولې لویې مشورتي جرګې د دایرولو په پار یې د عامې روغتیا وزارت د روغتیایي خدمتونو وړاندې کولو. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۴:۱۹
Background image

د عامې روغتیا ولایتي رئیسانو دندې و ارزول شوې

د روغتیا وزارت سرپرست وزیر ډاکټر احمد جواد عثماني د ویډیو کنفرانس له لارې د ولایتي روغتیا رییسانو دندې و ارزولې.

په دې ناسته کې لومړی ډاکټر عثماني ټولو روغتیايي کار کوونکو ته د لوی. . .

BACK TO NEWS