معلومات عمومی در مورد شیوع ویروس کرونا

کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. کرونو ویروس‌ها در سال 1965 کشف شدند و مطالعه بر روی آن‌ها تا به‌طور مداوم تا اواسط دهه 1980 ادامه داشت. اگرچه کرونو ویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند، اما پنج نوع از آن‌ها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این ویروس در سال 2003 باعث سیندروم حاد و شدیدی تنفسی (SARS) در کشور های آسیایی گردید که حدود 8000 نفر مصاب و حدود 10 در صد وفیات داشت. در سال 2012 نوع دیگر این ویروس باعث به وجود آمدن سیندروم تنفسی خاور میانه (MERS) گردیده که در آن 2494 نفر را مبتلا و از این میان780 نفر تنها در عربستان سعودی جان باختند (در هر 100 نفر 37 نفر فوت کردند). بار آخر این ویروس با تغیر شکل در 31 دسمبر 2019 در شهر ووهان چین باعث شیوع مریضی شده که تا امروز به بیشتر از 44 کشور در تمام قاره های جهان انتشار کرده و بیشتر از 80 هزار نفر را مصاب کرده و از هر 100 نفر 2-3 نفر از سبب این مرض فوت کرده اند.

تا حال در سراسر افغانستان (14 حمل 1399)  239 مورد مثبت به ثبت رسیده است که 184 مورد آن در ولایت هرات، 14 مورد در آن در ولایت کابل، 6 مورد آن در ولایت فراه، 5 مورد آن در ولایت نیمروز، 4 مورد آن در ولایت سمنگان، 3 موزد در ولایت لوگر، 3 مورد در ولایت بلخ، 3 مورد در ولایت کندهار، 2 مورد در ولایت غزنی، 2 مورد در ولایت دایکندی، 2 درولایت زابل؛ و در ولایت های بغلان، بدخشان، ننگرهار، کاپیسا، بادغیس و سرپل هر کدام یک مورد به ثبت رسیده است. از میان مبتلایان تا اکنون 10 مورد آن تا حال صحت‌یاب شده‌اند که 5 مورد آن در ولایت هرات، یک مورد در ولات کاپیسا، یک مورد در ولایت دایکندی، یک مورد در ولایت سمنگان، یک مورد در ولایت قندهار و یک مورد دیگر در ولایت نیمروز می‌باشد و تا اکنون 4 واقعه فوتی رخ داده است که 3 آن در هرات و یک واقعه‌ای دیگر آن در بلخ می‌باشد.

اولین واقعه مثبت این ویروس به روز دوشنبه 24 فبروری دریافت شد که نزد یک مرد 35 ساله که از شهر قم ایران اخیرا به وطن عودت کرده بود می باشد.

تیم های سرویلانس در تمام میدان های هوایی و بنادر کشور مؤظف گردیده اند تا تمام کسانی را که از ایران، چین، کوریای جنوبی و ایتالیا وارد کشور می گردند، معاینه نمایند تا اگر موردی دریافت گردد، به شفاخانه هایی که به همین منظور تجهیز شده است ارسال نمایند.

برای اکنون هر کسی که از چین، ایران، ایتالیا و کوریای جنوبی به افغانستان می‌آیند، معروض به خطر پنداشته می شود، اگر اعراض و علایمی چون تب، سرفه، عطسه و مشکلات تنفسی داشته باشند، باید در واحد تجرید شفاخانه هایی که به همین منظور تعین گردیده است بستری شده و نمونه افرازات طرق تنفسی شان باید آزمایش لابراتواری گردد. و اگر این اشخاص تا کنون اعراض وعلایمی ندارند، بهتر است برای دوهفته خود را در خانه از دیگران تجرید کنند و اگر اعراض و علایم پیدا کردند، به شفاخانه مراجعه نمایند.

یادداشت: اگر شما مشکلی دارید و یا می خواهید به صورت مستقیم معلومات حاصل کنید، با شماره 166 در تماس شوید.