کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در تمام ولایات افغانستان آغاز گردید

Panah_moph

کابل،22/10/1443 هـ . ق 2/3/1401 هـ. ش - وزارت صحت عامه امارت اسلامی افغانستان در همکاری با اداره یونیسف و سازمان صحی جهان کمپاین سرتاسری واکسین پولیو را امروز در کشور آغاز نمود. این چهارمین دور کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در سال روان میلادی در کشور است که هدف آن واکسین نمودن 9.9 میلیون طفل زیر سن پنج سال در مقابل ویروس وحشی پولیو می باشد. همچنان در این دور کمپاِن به اطفال بین 6 ماهه الی پنج سال وتامین A داده می شود که برای بلند بردن معافیت بدن آنها در مقابل امراض فوق العاده موثر است.

در این دور کمپاین، تمام ولایات افغانستان به شمول ولایات سرد سیر که به نسبت سردی هوا از دور قبلی کمپاین بازمانده بودند، تحت پوشش واکسین پولیو قرار میگیرند.

داکتر قلندر عباد وزیر صحت عامه امارت اسلامی افغانستان، شرایط کنونی کشور را زمینه ساز تطبیق بهتر کمپاین های واکسین پولیو و ارایه سایر خدمات صحی عنوان نموده و از تمام کارکنان صحی و دست اندرکاران واکسین پولیو خواست تا تلاش های اعظمی شان را به خاطر محو کامل این مرض با تطبیق بهتر کمپاین های واکسین پولیو برای اطفال زیر سن پنج سال انجام دهند.

افغانستان نسبت به هر زمانی دیگر به محو پولیو نزدیک تر شده است و نیاز است تا همه دست به دست هم داده، در تطبیق موفقانه کمپاین واکسین پولیو همکاری نمایند.

پولیو یک مرض ویروسی است که قابل تداوی نمی باشد و تنها توسط واکسین قابل پیشگیری و وقایه است. اطفال که به این مرض مصاب گردد سبب فلج دایمی و یا هم مرگ آنان می گردد.

در سال روان میلادی تا اکنون یک واقعه مثبت پولیو در ولایت پکتیکا به ثبت رسیده است که ریشه ژنیتیکی این ویروس به واقعات مثبت پولیو کویته پاکستان ارتباط داشته است.

در سال گذشته میلادی در کشور چهار واقعه مثبت پولیو در کشور به ثبت رسیده بود که سه واقعه آن از ولایت قندز و یک واقعه آن از ولایت غزنی گزارش شده بود.

آخرین اطلاعیه ها

یکشنبه ۱۴۰۱/۴/۵ - ۹:۳
Background image

اطلاعیه ریاست اکمال تخصص در مورد تاریخ برگزاری امتحان استادی التراسوند

به اطلاع عموم دوکتوران محترم که در امتحان استادی التراسوند ثبت نام و کارت شمولیت امتحان را اخذ نموده اند، رسانیده میشود که قرار فیصله بورد التراسوند امتحان تحریری مطابق مأخذ از قبل . . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۳/۲ - ۱۵:۴۸
Background image

بخش Retina و Occuloplasty شفاخانه نور فعال گردید

وزارت صحت عامه بخش Retina و Occuloplasty شفاخانه نور را به منظور افزایش خدمات صحی چشم فعال و به بهره برداری سپرد.

هم‌چنان قرار است یک تیمی از متخصصان چشم از کشور پاکستان به تاریخ ٨/٣ . . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۳/۲ - ۱۰:۲۷
Background image

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در تمام ولایات افغانستان آغاز گردید

کابل،22/10/1443 هـ . ق 2/3/1401 هـ. ش - وزارت صحت عامه امارت اسلامی افغانستان در همکاری با اداره یونیسف و سازمان صحی جهان کمپاین سرتاسری واکسین پولیو را امروز در کشور آغاز نمود. این . . .

Back to announcements