تاکید وزارت صحت عامه بر رعایت توصیه‌های صحی از سوی مردم در روزهای عید

Panah_moph
چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۸ - ۱۷:۱۵
تاکید وزارت صحت عامه بر رعایت توصیه‌های صحی از سوی مردم در روزهای عید

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز در یک نشست خبری مشترک همراه با والی کابل و وزارت حج و اوقاف بر رعایت توصیه‌های صحی از سوی مردم در روزهای عید قربان تاکید نموده و از شهروندان کشور خواست تا در روزهای عید پیشرو برای جلوگیری از ویروس کرونا نکات صحی را رعایت نمایند.

داکتر عثمانی گفت: ما در آستانه عید قربان قرار داریم و مردم نباید در این عید تجربه عید گذشته را تکرار نمایند. در عید گذشته از سبب بی اعتنایی مردم و عدم رعایت توصیه های صحی، ما به یک بحران صحی ناشی از ویروس کرونا مواجه شدیم و متاسفانه تعدادی از هموطنان ما از اثر این ویروس جان‌های شان را از دادند. خودداری از رفت آمد، پوشیدن ماسک، خودداری از دست دادن، روبوسی و بغل کشی از موارد مهم برای جلوگیری از این ویروس اند که از سوی مردم باید جدا رعایت شود.

هم‌چنان داکتر عثمانی از آمادگی وزارت صحت عامه در روزهای عید خبر داده اشاره نمود که روند ارایه خدمات صحی در تمام مراکز صحی جریان دارد و در این زمینه تدابیر جدی گرفته شده است.

او هم‌چنان گفت:" برای آوردن اصلاحات در شفاخانه‌ها دو کمیته برای بلند بردن کیفیت خدمات صحی و مدیریت خدمات و تشکیلات شفاخانه‌ها ایجاد شده و نیز یک کمیته دیگر توظیفه گردیده تا مراکز صحی را در جاهای دوردست از لحاظ دوا اکمال نماید."

در عین حال داکتر عثمانی از کنترل ویروس کرونا در کشور خبر داده گفت که ما در برابر این ویروس پیروز خواهیم شد.

از سو هم، سرپرست وزارت صحت عامه از شیوع مرض تب کانگو در روزهای عید قربان ابراز نگرانی نموده گفـت:" مردم باید در کنار ویروس کرونا متوجه مرض تب کانگو نیز باشند، که این مرض از طریق حیوانات به انسان‌ منتقل می‌شود. پوشیدن دستکش هنگام ذبح حیوانات و پختن کوشت به گونه کامل از موارد مهم برای جلوگیری از این ویروس می‌‌باشند."

در همین حال، مولوی امین الدین مظفری معین مسلکی وزارت حج و اوقاف برای جلوگیری ویروس کرونا از تمام علما و شهروندان کشور خواست تا نماز عید را در فضای باز با رعایت فاصله اجتماعی و توصیه های صحی ادا نمایند.

از سوی دیگر، آقای محمد یعقوب حیدری والی کابل، از آمادگی های اداره ولایت کابل و کمیته اضطرار برای ضد عفونی سازی مساجد مبنی جلوگیری از ویروس کرونا خبر داده گفت که قرار است تمام مساجد شهر کابل قبل از برگذاری نماز عید ضد عفونی گردد. آقای حیدری هم‌چنان گفت:" برای جلوگیری از ویروس کرونا و رعایت توصیه های صحی، برنامه نظارتی کمیته اضطرار از رستوانت‌ها، صالون‌های عروسی و مکان های تفریحی در شهر کابل جریان دارد."

تازه خبرونه

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۲ - ۱۳:۰
Background image

د کورونا ویروس پروړاندې مبارزه کې د ولایتي روغتیایي مسؤلینو د کړنو څرنګوالی وارزول شو

د عامې روغتیا وزارت د پالیسۍ او پلان جوړونې معین ډاکټر بشیر نورمل؛ د مالي او اداري معینیت سرپرست ډاکټر عبدالقدیر قدیر، نن له لیرې لارې د یوې ناستې په ترڅ کې د ولایتونو د عامې روغتیا. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۸ - ۱۸:۲۵
Background image

د عامې روغتیا وزارت د پالیسۍ او پلان معین د هند له سفیر سره وکتل

د عامې روغتیا وزارت د پالیسۍ او پلان جوړونې معین ډاکټر بشیر نورمل؛ نن د هند له سفیر ښاغلي رودندرا تاندن سره وکتل.

په دغه لیدنه کې، د هند سفیر په دې هېواد کې د کورونا واکسین د تولید خبر. . .

شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۷ - ۱۳:۴۹
Background image

د مرکز او ولایتونو له رئیسانو سره د روغتیایي خدمتونو وړاندې کولو څرنګوالی تر ارزونې لاندې ونیول شو

د عامې روغتیا وزارت د روغتیایي خدمتونو وړاندې کولو معین ډاکټر وحید مجروح، نن د ویډیو کنفرانس له لارې د مرکز او ولایتونو دعامې روغتیا رئیسانو سره د ستونزو د حل، د کارکونکو تشکیل بیاکتنه،. . .

BACK TO NEWS