زندگی نامه

زندگی‌نامۀ دكتور وحید مجروح

سرپرست وزارت صحت عامه ج.ا.ا

وحید مجروح سرپرست وزارت صحت عامه ج.ا.ا

دكتور وحيد مجروح در سال 1364 در ولسوالی شیندند ولایت هرات در یک خانواده متدین و علم پرور چشم به جهان گشود و بعد از ختم موفقانه دوره لیسه، شامل پوهنځی طب پوهنتون هرات گردید و در سال 1387 بدرجۀ دکتور طب MD“  موفقانه فارغ گردید. استعداد وعلاقه وافر دکتور مجروح در کسب دانش و پژوهش او را واداشت تا سفرش را با کاروان خرد ورزی و علم اندوزی ادامه دهد و در سال 1396 اولین سند ماستری خویش را در رشته علوم سیاسی دریافت نماید و متعاقبا در سال 2017 شامل دومین دوره ماستری در رشته پالیسی جهانی صحت(Global Health Policy)  در پوهنتون London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM)  گردد.

او در کنار مدارک فوق، دارنده سند فوق لیسانس در رشته التراساوند تشخیصی از کشور هندوستان، مدرک دیپلم در رشته رهبری از انستیتوت امریکایی Morning Star میباشد و بیش از صد مدرک آموزش کوتاه مدت در بخش های رهبری، مدیریت، اداره از مراجع ملی و بین المللی را در دست دارد. دكتور مجروح در طی 13 سال تجربه کاری خویش در سطوح مختلف مدیریتی و رهبری ایفای وظیفه نموده، در سال 2008 بعنوان رییس حوزوی کمیسیون مستقل انتخابات در حوزه غرب کشور،  در سال 2009 - 2011 بحيث رییس حوزوی برنامه های سفیر آمریکا برای تساوی جندر در کشور و برای مدت دو سال بعنوان مشاور سیاسی با قنسول و سفیر آمریکا در افغانستان، مسئوولیت داشته است و در تمام این موقف ها کارنامه نیک از خویش بجا گذاشته است.

وی در سال 2015 کار خود را در وزارت صحت عامه در بست مشاور تخنیکی مقام وزارت، آغاز نمود و متعاقباَ طی پیشنهاد وزارت صحت عامه و حکم مقام عالی ریاست جمهوری بعنوان رییس روابط بین الملل، مقرر و برای مدت 4 سال ایفای وظیفه نمود و از وزارت صحت عامه در ده ها کنفرانس عمده بین المللی به بهترین وجه ممكن نماینده گی نمود. دكتور مجروح در کنار دانش طبی، سیاسی و صحت عامه، از منطق عالی در مباحثه و قوۀ نطق و روابط عمومی فوق العاده به سه زبان پشتو، دری و انگلیسی برخوردار بوده و در زمان تصدی ریاست روابط بین الملل، رهبری وزارت صحت عامه به هدف بهره مند شدن از این ظرفیت، در کنار مسئوولیت های رسمی شان، مسئوولیت سخنگوی وزارت صحت عامه را نیز برای دکتور مجروح واگذار نمود و او توانست در طی 4 سال سازنده ترین رابطه موثر و پویا را میان سکتور صحت و رسانه های ملی و بین المللی ایجاد نماید. دکتور مجروح بعد از استعفا از موقف ریاست روابط بین الملل وزارت صحت عامه، مدت یک سال بعنوان مشاور ارشد مقام وزارت در امور بین الملل ایفای وظیفه نمود و در قسمت تامین ارتباط و هماهنگی میان وزارت و سازمان های ملی و بین المللی در سطح کشور و جهان عمده ترین نقش را ایفا نموده است. دكتور مجروح در کنار مسئوولیت های رسمی خویش در وزارت صحت عامه، در سال 1398 افتخار دیگری نیز برای افغانستان کمایی نمود و بعنوان "رییس مرکز توسعه توریزم صحی کشور های اسلامی" در کنگره سالانه این مرکز، انتخاب گردید. او با توجه به عشق و علاقه اش به آموزش و پرورش جامعه در سطوح مختلف، موسس اولین مرکز تشخیصی فوق تخصصی طب جنین در کابل و اولین انجمن طب جنین در کشور میباشد. دكتور وحید مجروح ضمن تخصص مسلکی، یکی از شاعران جوان کشور بوده و از رابطه بسیار وسیع با نهادهای مدنی و جوامع علمی در سطح کشور مخصوصا در ولایت هرات و حوزه غرب برخوردار بوده و در ادبیات و سیاست دست بالا و زبان گویا دارد.

در شروع سال 1398، درست زمانیکه شیوع ویروس کرونا در میان وهم و وحشت ایجاد شده در کشور، بیداد مینمود، دکتور وحید مجروح بر اساس پیشنهاد رهبری وزارت صحت عامه و منظوری مقام عالی ریاست جمهوری ج.ا.ا مسئوولیت خطیر معینیت عرضۀ خدمات صحی وزارت صحت عامه را بتاریخ 27 ماه حمل 1398 عهده دارد شد و ذهن چپن سپیدان خدمتگذار میهن در آن شب و روز های دشوار آغاز شیوع ویروس کرونا و وجدان جامعۀ قدرشناس ما قاضی منصف برای قضاوت در مورد میزان موثریت کارکرد دکتور مجروح میباشد.

اخیراً بتاریخ 9/11/1399 جلالتمآب رییس جمهوری اسلامی افغانستان طی حکمی  در کنار مسئوولیت فعلی دکتور وحید مجروح بعنوان معین عرضۀ خدمات صحی، مسئوولیت سرپرستی وزارت صحت عامه را نیز به او واگذار نموده است.