معین مالی و اداری وزارت صحت‌عامه در مورد کمک‌های جامعۀ جهانی و نهادهای کمک کننده در امر مبارزه با ویروس کرونا وضاحت داد

Panah_moph
دوشنبه ۱۳۹۹/۳/۲۶ - ۱۷:۴۴
د عامې روغتيا وزارت مالي او اداري معين د کرونا ناروغي پر وړاندې د‌مبارزې په برخه کې د نړيوالې ټولنې او مرستندويه بنسټونو دمرستو په اړه وضاحت ورکړ

داکترشفیق الله شهیم، معین مالی و اداری وزارت صحت‌عامه، در یک نشست خبری در مرکز رسانه‌های حکومت، در مورد کمک‌های جامعۀ جهانی و نهادهای کمک کننده و چگونگی مصرف این کمک‌ها در امر مبارزه با ویروس کرونا به حکومت و مردم افغانستان وضاحت داد.
معین مالی و اداری در این نشست گفت: « وزارت صحت‌عامه حاضر است، تا از مصرف یک دالر و افغانی که در امر مبارزه با ویروس کرونا به وزارت صحت‌عامه کمک شده است، به شکل شفاف و دقیق معلومات دهد، تا کسی در این راستا در خلای معلوماتی قرار نگیرد.»
داکتر شهیم در ادامۀ سخنانش گفت: بعد از ثبت اولین واقعۀ مثبت ویروس کرونا در کشور، دولت افغانستان 15 ملیون دالر را در اختیار وزارت صحت‌عامه قرار داد، که وزارت از این پول در بخش تهیۀ تجهیزات طبی، خریداری ادویه و ملزمات طبی به مرکز و ولایات، استفاده نمود. و قسمت بزرگ دیگر آن که از کشورهای خارجی خریداری شده است در آیندۀ نزدیک در دسترس قرار خواهد گرفت.
معین مالی در ادامه افزود:علاوه بر آن بانک جهانی مبلغ 104 ملیون دالر دیگر را نیز به وزارت صحت‌عامه تعهد نموده است، که از این میان 51 ملیون دالر آن برای سال جاری در امر مبارزه با ویروس کرونا اختصاص یافته است، که توسط مؤسسات تطبیق کنندۀ خدمات صحی در مرکز و ولایات به مصرف خواهد رسید. باقی آن برای سه و نیم سال آینده برای عرضۀ خدمات صحی در نظر گرفته شده است.
هم‌چنان داکتر شهیم اضافه نمود، که در ادامۀ این کمک‌ها، بانک انکشاف آسیایی نیز مبلغ 40 ملیون دالر را به خاطر خریداری تجهیزات، وسایل محافظتی، تقویه لابرتوار ها، خریداری ادویه، ساخت و ترمیم بخش های عاجل شفاخانه ها در مرکز و ولایات از طریق اداره یونیسف و سازمان صحی جهان به وزارت صحت‌عامه تعهد نموده است که کار آن در حال پروسس اداری می‌باشد.
علاوه بر این کمک‌ها، نهادهای غیر دولتی دیگر نیز در امر مبارزه با ویروس کرونا به وزارت صحت عامه به شکل جنس کمک نموده‌اند، که قیمت آن مشخص نیست. از این میان می‌توان از کمک‌ سازمان صحی جهان، کشور چین، امارات متحدۀ عربی، ترکیه، ایران، پاکستان،روسیه، قطر، هند، ادارۀ یونیسف، نهاد اسلامی تعلیمی و فرهنگی، تجار ملی و محصلان کشور یاد آوری نمود.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۱ - ۱۶:۳۸
Background image

شفاخانه صدبستر دشت برچی بازگشایی شد

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، روند ارایه خدمات صحی را در شفاخانه صدبستر دشت برچی پس از بازسازی طی نشستی امروز افتتاح نمود. این شفاخانه به. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۱۶:۶
Background image

تلاش وزارت صحت عامه برای رفع کمبود اکسیجن در مراکز صحی

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر صحت عامه، امروز در یک نشست خبری اعلام نمود که چالش های کمبود اکسیجن در مراکز صحی با فعال سازی یک شرکت جدید تولید اکسیجن و نظارت جدی از رساندن. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۴/۸ - ۱۰:۵۷
Background image

دیدار وزیر صحت‌عامه با استادان برنامه اکمال تخصص

داکتر احمد جوادعثمانی سرپرست و نامزد وزیر صحت‌عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با استادان برنامه اکمال تخصص طی نشستی دیدار نمود.

در این دیدار نخست استادان اکمال تخصص برنامه‌ها و. . .

BACK TO NEWS