وزارت صحت‌عامه از روز جهانی محو پولیو گرامی‌داشت به عمل آورد

Panah_moph
شنبه ۱۳۹۹/۸/۳ - ۱۷:۲۵
وزارت صحت‌عامه از روز جهانی محو پولیو گرامیداشت به عمل آورد

با گرامیداشت روز جهانی فلج اطفال در جهان، وزارت صحت‌عامه افغانستان، اداره یونیسف، سازمان صحی جهان و سایر شرکای صحی ضمن تجلیل از این روز، از تلاش های قابل ملاحظه کارکنان خط مقدم محو پولیو که در شرایط سخت و دشوار به خاطر رسیدگی به هر طفل با دو قطره واکسین پولیو کار و فعالیت می‌نمایند، قدردانی به عمل آورد.

از این روز در حالی تجلیل می‌گردد که قرار است کمپاین سرتاسری واکسین پولیو به روز دوشنبه این هفته مورخ 5 عقرب سال روان راه اندازی شود. هدف از این کمپاین، واکسین نمودن 9.9 میلیون طفل زیر سن پنج سال در تمام افغانستان در مقابل پولیو می‌باشد.

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر وزارت صحت‌عامه گفت: " از روز جهانی مبارزه با فلج اطفال در حالی تجلیل می‌گردد که تعداد اطفال معصوم افغانستان از سبب ویروس پولیو به معلولیت دایمی مواجه شده اند و بسیاری از آنها در مناطق نا امن و غیر قابل دسترس زندگی می کنند که به دلیل عدم دسترسی واکسیناتوران ما به آنها، از واکسین محروم مانده اند."

داکتر عثمانی افزود:" از آغاز سال روان میلادی تاکنون 53 طفل برای همیش متاسفانه توسط ویروس پولیو فلج و معلول گردیده اند. 35 مورد از این واقعات از حوزه جنوب، 8 مورد از غرب، 6 مورد از جنوب شرقی، 2 مورد از شرق و یک – یک مورد از حوزه های شمال و شمال شرق کشور گزارش شده است."

سرپرست وزارت صحت‌عامه علاوه نمود، وضعیت کرونایی در کشور خدمات صحی از جمله کمپاین های پولیو را مختل ساخت، از این رو تعداد موارد فلج اطفال افزایش یافت. ما باید تلاش های خود را برای رسیدن به هر طفل افزایش دهیم. من از همه والدین و اولیای اطفال می خواهم که اطفال خود را در کمپاین آینده واکسین کنند."

از ابتدای سال 2018 ، برنامه فلج اطفال در افغانستان از طریق کمپاین های واکسیناسیون نزدیک به 114 میلیون دوز واکسین خوراکی فلج اطفال تطبیق کرده است. این امر با کار برزگ کارگران خط مقدم واکسیناسیون صورت گرفته است. با آن هم ، کار زیادی باید انجام شود تا بتوانیم گردش ویروس فلج اطفال را در ولایت های قندهار، هلمند، ارزگان کنر و ننگرهار متوقف کنیم.

از سوی‌هم آقای پیتر جان گراف ، نماینده سازمان صحی جهان برای افغانستان گفت: "راه ریشه کنی فلج اطفال دشوار است اما رسیدن به هدف غیرممکن نیست. خلای بزرگ معافیتی، ناشی از مختل شدن کمپاین های واکسیناسیون به دلیل همه گیری مرض کرونا و نا امنی، یک چالش اساسی می‌باشد اما فرصتی برای همه طرف ها برای تجدید تعهد و همبستگی به خاطر رسیدن به یک افغانستان عاری از پولیو است."

در حال حاضر واکسین نمودن چندین بار هر طفل تنها راه جلوگیری از انتقال ویروس است. این یک مسئولیت جمعی است. تمویل کننده گان متعهد به همکاری اند. دولت و شرکای صحی آن با هم کار می‌کنند تا دسترسی را برای واکسین یقینی سازند. کارکنان محو پولیو در شرایط چالش برانگیز برای دسترسی به اطفال با دو قطره واکسین تلاش تلاش می‌کنند. اکنون، مسئولیت والدین و مردم است که از محافظت اطفال شان در برابر پولیو اطمینان حاصل کنند.

هم‌چنان در ادامه این نشست آقای مصطفی بن مسعود، نماینده اداره یونیسف در افغانستان گفت: "وقتی یک طفل فلج می شود، به معنای بربادی یک زندگی است، یک بار سنگین برای خانواده، جامعه و در واقع برای همه است. این کار نباید اتفاق بیفتد. هر کودک سزاوار محافظت در برابر پولیو است. با وجود چالش ها، ما باید با استراتیژی هایی که ریشه کنی فلج اطفال را تسریع می بخشد سازگار شویم و به سهم خود عمل کنیم و کار را به اتمام برسانیم. "

دولت افغانستان، سازمان صحی جهان، اداره یونیسف و شرکای صحی خواستار تلاش مشترک و دسترسی مصئون در جهت واکسین نمودن همه اطفال در مناطق درگیر و دشوار هستند. هر افغان در پایان دادن پولیو یا فلج اطفال در افغانستان نقش خود را ایفا کرده می تواند.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۹/۶ - ۱۴:۲
Background image

طرح مبارزه با موج دوم ویروس کرونا در کشور مورد ارزیابی قرار گرفت

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر وزارت صحت‌عامه، در نشستی با مسوولان صحی این وزارت طرح مبارزه با موج دوم ویروس کرونا در کشور را مورد ارزیابی قرار داد.

این طرح به خاطر هماهنگی. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۹/۵ - ۱۴:۴
Background image

کوریای جنوبی یک محموله مواد بهداشتی به دولت افغانستان مساعدت کرد

کشور کوریای جنوبی یک محموله مواد بهداشتی را که به دولت جمهوری اسلامی افغانستان مساعدت کرده بود، امروز در نشستی به وزارت صحت عامه کشور تسلیم کرد. این محموله شامل 277 هزار ماسک می‌باشد.

. . .
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۴:۴۲
Background image

نشستی به خاطر مبارزه با شیوع موج دوم ویروس کرونا در کشور با مسوولان صحی مرکز و ولایات راه اندازی شد

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر وزارت صحت‌عامه، طی نشستی از طریق ویدیو کنفرانس با مسوولان صحی مرکز و صحت‌عامه ولایات به خاطر تدابیر و آمادگی‌ها در مراکز صحی مبارزه باشیوع موج. . .

BACK TO NEWS