برای نخستین بار بخش تغذی در شفاخانه صحت طفل اندرا گاندی ایجاد گردید

Panah_moph
چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۵:۷
برای نخستین بار بخش تغذی در شفاخانه صحت طفل اندرا گاندی ایجاد گردید

داکتر وحید مجروح سرپرست وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز بخش تغذی شفاخانه صحت طفل اندرا گاندی را افتتاح و به بهره برداری سپرد. این نخستین بار است که بخش تغذی در چارچوب یک شفاخانه دولتی ایجاد می‌شود.

داکتر مجروح از حمایت قاطع مقام عالی ریاست جمهوری در بخش صحت یاد آوری نموده گفت:" بر اساس طرح که از سوی مقام عالی ریاست جمهوری برای اصلاحات شفاخانه‌ها در نظر گرفته شده است کار روی مرحله نخست آن آغاز شده است. حمایت مقام عالی ریاست جمهوری از سکتور صحت یک فرصت خوب برای بهبود عرضه خدمات صحی در کشور می‌باشد. بازسازی شفاخانه‌ها و خریداری دوا و تجهیزات طبی برای بخش‌های عاجل از جمله مرحله نخست این برنامه‌های می‌باشد."

از سوی دیگر، سرپرست وزارت صحت عامه، افتتاح این بخش تغذی را یک روی‌کرد جدید در عرضه خدمات صحی خوانده گفت که با در نظرداشت اهمیت تغذی، در حال حاضر تقویت برنامه تغذی در محراق توجه وزارت صحت عامه قرار دارد.

داکتر مجروح تاکید نمود که در گذشته تمرکز وزارت صحت عامه بیشتر روی برنامه وقایوی مانند ملاریا، لشمانیا توبرکلوز و دیگر چنین موارد بود که تمرکز روی آنان یک نیاز جدی محسوس می‌شد اما؛ پس از این توازن جدی و اساسی در تطبیق برنامه های وقایوی و معالجوی به خصوص در بخش تغذی ایجاد خواهد شد.

او هم‌چنان گفت:" سوء تغذی در کنار این اینکه سبب تضعیف جسمی انسان می‌گردد؛ بلکه قوه یادگیری و عقل یک فرد را نیز آسیب می‌رساند. ما تلاش خواهیم کرد تا برنامه آگاهی دهی را در مراکز صحی تقویت بخشیم و به مادران در رابطه به چگونه‌گی تغذیه سالم اطفال شان آموزش خواهیم داد."

سرپرست وزارت صحت عامه هم‌چنان ابراز امیدواری نمود که تقویت برنامه تغذی در کشور یک بسیج جدید در راستای بهبود وضعیت تغذی در کشور باشد.

در عین حال داکتر احمد ولی امینی مسوول تخنیکی پروژه اتحادیه اروپا ایجاد این بخش را یک آغاز خوب برای بهبود وضعیت تغذی در افغانستان عنوان کرده و بر تداوم همکاری اتحادیه اروپا در این بخش تاکید نمود.

در این بخش، در راستای بررسی وضعیت تغذی اطفال، رژیم غذایی و مشوره دهی خدمات ارایه می‌گیرد. این بخش بگونه اساسی و معیاری مجهز با تجهیزات طبی پیشرفته ایجاد شده است. قرار است در مرحله بعدی در چهار شفاخانه دیگر در کابل نیز بخش تغذی ایجاد شود.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۲۰:۶
Background image

نتایج ارزیابی بانک جهانی در پیوند به پروژه‌های صحی مورد بحث قرار گرفت

داکتر وحید مجروح سرپرست وزارت صحت عامه، امروز نتایج ارزیابی بانک جهانی را که از سوی این بانک در پیوند به پروژه های صحتمندی و پاسخدهی به کووید-19 صورت گرفته است مورد بحث قرار دارد.

داکت. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۶:۴۱
Background image

کشور چین مجموعا چهارصد هزار دوز واکسین کرونا به افغانستان کمک می‌کند

آقای وانگ یو سفیر کشور چین، امروز در دیداری با داکتر وحید مجروح سرپرست وزارت صحت عامه داشت، از کمک دوصدهزار دوز دیگر واکسین کرونا به دولت افغانستان خبر داد.

آقای وانگ در نشست قبلی که. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۵:۲۷
Background image

نشست کمیته ملی حمایت و تغذیۀ طفل با شیر مادر راه اندازی شد

این نشست به رهبری داکتر بشیر نورمل معین پالیسی و پلان وزارت صحت‌عامه، با اشترک نمایندگان 13 ارگان مختلف که عضویت این کمیته را دارا اند به خاطر حمایت و تقویت از تغذیه اطفال با شیر مادر. . .

BACK TO NEWS