راه اندازی کمپاين واکسین فلج اطفال در 20 ولایت کشور

Panah_moph
دوشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۴ - ۱۵:۱۷
راه اندازی کمپاين واکسین فلج اطفال در 20 ولایت کشور

کمپاین واکسین فلج اطفال بعد از تاخیر چندین ماهه به دلیل بحران ایپیدیمی ویروس کرونا، که بیش از 9.9 میلیون طفل کمتر از 5 سال را در معرض ویروس فلج اطفال قرار داده بود ، در افغانستان از سر گرفته شد. این کمپاین از تاریخ 24 الی 28 سنبله سال روان در 20 ولایت شرقی ، غربی ، جنوبی ، مرکزی و شمال شرقی به منظور واکسین نمودن 6.1 میلیون طفل در مقابل ویروس پولیو تطبیق می‌گردد.

بیماری همه گیری کوید-19 ، که به سرعت در سراسر کشور گسترش یافت ، خدمات اساسی صحی از جمله کمپاین های پولیو را مختل کرده بود، که برای جلوگیری از خطر انتقال کوید-19 به خود کودکان، مراقبان و واکسیناسیون از ماه فبروری تا جولای 2020 متوقف شد. از آغاز سال روان میلادی تا اکنون واقعات مثبت پولیو در کشور به 46 مورد می‌رسد که 32 مورد آن مربوط به مناطق جنوبی است که عمدتا دارای چالش های دسترسی به اطفال است و موارد دیگر مثبت پولیو از ساحات مختلف کشور گزارش شده است که قبلاً از مرض فلج اطفال عاری شده بود.

داکتر احمد جواد عثمانی، سرپرست و نامزد وزیر صحت عامه افغانستان گفت: "ما نمی توانیم اجازه دهیم که مرض فلج اطفال یا پولیو به حیات فرزندان ما به طور مداوم آسیب برساند. وزارت صحت عامه افغانستان در حالی که اقدامات احتیاطی را برای اطمینان از محافظت کودکان ما در برابر فلج اطفال انجام می‌دهد، اجازه داده است که کمپاین های واکسین پولیو از سر گرفته شود. من از همه والدین و مراقبان اطفال می خواهم که از کارکنان خط مقدم واکسین پولیو استقبال کنند تا فرزندان آنان را در مقابل پولیو واکسین کنند. آینده افغانستان به این بستگی دارد که چقدر از کودکان خود در برابر امراض قابل پیشگیری با واکسن محافظت می کنیم."

چندین بار واکسین نمودن اطفال، تنها راه جلوگیری از ویروس فلج اطفال می‌باشد که فعلا این ویروس در کشور در حال گردش است. برنامه محو پولیو اقداماتی را در وضعیت کرونا با فراهم سازی تجهیزات محافظتی را برای کارکنان خط مقدم واکسین پولیو اتخاذ کرده تا آنان به اطمینان خاطر بتوانند فعالیت های واکسیناسیون را انجام دهند.

نماینده سازمان صحی جهان داکتر ریچرد پیپرکارن می گوید: “از جاییکه برنامه محو پولیو در راستای مبارزه با کوید۱۹ از آغاز حالت اضطراری کمک می کرد، کارکنان صحی پولیو در مورد مهار و پیش گیری انتان آموزش های همه جانبه دیده اند. به همین دلیل برنامه محو پولیو آماده است که به صورت مصون و عاجل فعالیت های واکسین پولیو را دوباره آغاز نمایند. با اینکه سرایت کوید۱۹ هنوز ادامه دارد، اما واکسین و فعالیت های اساسی صحی دیگر باید دوباره آغاز شده و تقویت شوند تا یک بحران صحی سبب افزایش بحران صحی دیگر نشود.”

از سوی دیگر داكتر ابوكار كمپو ، نماینده اداره یونیسف در افغانستان گفت: "بسیار مهم است كه كودكان افغان در برابر بیماری های قابل پیش‌گیری مانند فلج اطفال محافظت شوند" داکتر کامپو اضافه نمود: "دولت ، اداره یونیسف ، سازمان صحی جهان و تمویل کنندگان خواستار تلاش مشترک در مبارزه با ویروس فلج اطفال است تا دسترسی مصئون به اطفال در معرض خطر ابتلا به ویروس فلج اطفال را یقینی سازند.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۴/۲۹ - ۲۱:۳۱
Background image

معین مالی و اداری از شفاخانه‌های وزیر محمد اکبر خان، صحت طفل اندراگاندی ملالی و رابعه بلخی دیدن نمود

سه‌شنبه، ۲۹ سرطان ۱۴۰۰

داکتر وژمه سالمی معین مالی و اداری وزارت صحت عامه، امروز ( اول عید سعید اضحی) از شفاخانه‌های وزیر محمد اکبر خان، صحت طفل اندرا گاندی ملالی و رابعه بلخی دیدن. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۴/۲۹ - ۲۰:۱۵
Background image

کارکردهای شفاخانه‌های جمهوریت، استقلال، انتانی، عاجل ابن سینا و صدری ابن سینا مورد ارزیابی قرار گرفت

سه‌شنبه، ۲۹ سرطان ۱۴۰۰

داکتر محمد شفیق میرزا زاده معین پلان و پالیسی وزارت صحت عامه، امروز ( اول عید سعید اضحی) از شفاخانه‌های جمهوریت، استقلال، انتانی، عاجل ابن سینا و صدری ابن سینا. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۴/۲۹ - ۱۹:۲۶
Background image

سرپرست وزارت صحت عامه از بيماران داخل بستر شفاخانه‌های كوويد-١٩ افغان-جاپان و قصبه عيادت نمود

سه‌شنبه، ۲۹ سرطان ۱۴۰۰

داکتر وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، امروز (اول عید سعید اضحی) از بیماران داخل بستر شفاخانه‌های افغان-جاپان و قصبه عیادت و دلجویی نمود.

سرپرست وزارت صحت. . .

BACK TO NEWS