راه اندازی کمپاين واکسین فلج اطفال در 20 ولایت کشور

Panah_moph
دوشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۴ - ۱۵:۱۷
راه اندازی کمپاين واکسین فلج اطفال در 20 ولایت کشور

کمپاین واکسین فلج اطفال بعد از تاخیر چندین ماهه به دلیل بحران ایپیدیمی ویروس کرونا، که بیش از 9.9 میلیون طفل کمتر از 5 سال را در معرض ویروس فلج اطفال قرار داده بود ، در افغانستان از سر گرفته شد. این کمپاین از تاریخ 24 الی 28 سنبله سال روان در 20 ولایت شرقی ، غربی ، جنوبی ، مرکزی و شمال شرقی به منظور واکسین نمودن 6.1 میلیون طفل در مقابل ویروس پولیو تطبیق می‌گردد.

بیماری همه گیری کوید-19 ، که به سرعت در سراسر کشور گسترش یافت ، خدمات اساسی صحی از جمله کمپاین های پولیو را مختل کرده بود، که برای جلوگیری از خطر انتقال کوید-19 به خود کودکان، مراقبان و واکسیناسیون از ماه فبروری تا جولای 2020 متوقف شد. از آغاز سال روان میلادی تا اکنون واقعات مثبت پولیو در کشور به 46 مورد می‌رسد که 32 مورد آن مربوط به مناطق جنوبی است که عمدتا دارای چالش های دسترسی به اطفال است و موارد دیگر مثبت پولیو از ساحات مختلف کشور گزارش شده است که قبلاً از مرض فلج اطفال عاری شده بود.

داکتر احمد جواد عثمانی، سرپرست و نامزد وزیر صحت عامه افغانستان گفت: "ما نمی توانیم اجازه دهیم که مرض فلج اطفال یا پولیو به حیات فرزندان ما به طور مداوم آسیب برساند. وزارت صحت عامه افغانستان در حالی که اقدامات احتیاطی را برای اطمینان از محافظت کودکان ما در برابر فلج اطفال انجام می‌دهد، اجازه داده است که کمپاین های واکسین پولیو از سر گرفته شود. من از همه والدین و مراقبان اطفال می خواهم که از کارکنان خط مقدم واکسین پولیو استقبال کنند تا فرزندان آنان را در مقابل پولیو واکسین کنند. آینده افغانستان به این بستگی دارد که چقدر از کودکان خود در برابر امراض قابل پیشگیری با واکسن محافظت می کنیم."

چندین بار واکسین نمودن اطفال، تنها راه جلوگیری از ویروس فلج اطفال می‌باشد که فعلا این ویروس در کشور در حال گردش است. برنامه محو پولیو اقداماتی را در وضعیت کرونا با فراهم سازی تجهیزات محافظتی را برای کارکنان خط مقدم واکسین پولیو اتخاذ کرده تا آنان به اطمینان خاطر بتوانند فعالیت های واکسیناسیون را انجام دهند.

نماینده سازمان صحی جهان داکتر ریچرد پیپرکارن می گوید: “از جاییکه برنامه محو پولیو در راستای مبارزه با کوید۱۹ از آغاز حالت اضطراری کمک می کرد، کارکنان صحی پولیو در مورد مهار و پیش گیری انتان آموزش های همه جانبه دیده اند. به همین دلیل برنامه محو پولیو آماده است که به صورت مصون و عاجل فعالیت های واکسین پولیو را دوباره آغاز نمایند. با اینکه سرایت کوید۱۹ هنوز ادامه دارد، اما واکسین و فعالیت های اساسی صحی دیگر باید دوباره آغاز شده و تقویت شوند تا یک بحران صحی سبب افزایش بحران صحی دیگر نشود.”

از سوی دیگر داكتر ابوكار كمپو ، نماینده اداره یونیسف در افغانستان گفت: "بسیار مهم است كه كودكان افغان در برابر بیماری های قابل پیش‌گیری مانند فلج اطفال محافظت شوند" داکتر کامپو اضافه نمود: "دولت ، اداره یونیسف ، سازمان صحی جهان و تمویل کنندگان خواستار تلاش مشترک در مبارزه با ویروس فلج اطفال است تا دسترسی مصئون به اطفال در معرض خطر ابتلا به ویروس فلج اطفال را یقینی سازند.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۳۹۹/۷/۵ - ۱۵:۲۳
Background image

از روز جهانی فارمسست گرامی‌داشت به عمل آمد

وزارت صحت عامه کشور، از روز جهانی فارمسست به منظور قدردانی از کارکردهای فارمسستان کشور تحت شعار "تحول در صحت جهانی" گرامی داشت به عمل آورد.

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر. . .

شنبه ۱۳۹۹/۷/۵ - ۸:۳۰
Background image

تاكيد وزير صحت عامه بر بلند بردن كيفيت خدمات صحي در كشور

داكتر احمد جواد عثماني سرپرست و نامزد وزير صحت عامه، امروز از «انستيتوت طبي فرانسه براي مادران و اطفال» در کابل ديدن کرد.

داكتر عثماني، از تمام بخش‌های این مرکز صحی دیدن نموده و چگونه. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۵:۳۳
Background image

دیدار وزیر صحت عامه با داکتر ریچارد جان برنن رییس پروگرام های صحت حالت اضطرار در حوزه مدیترانه سازمان صحی جهان و هیئت همراه شان

داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، طی نشستی با داکتر ریچارد جان برنن رییس پروگرام های صحت حالت اضطرار در حوزه مدیترانه سازمان صحی جهان و هیئت. . .

BACK TO NEWS