نخستین نشست کمیته بین السکتوری در پیوند به چگونه‌گی جلوگیری از انتقال و کنترول ویروس کرونا راه اندازی شد

Panah_moph
شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ - ۱۳:۸
نخستین نشست کمیته بین السکتوری در پیوند به چگونه‌گی جلوگیری از انتقال و کنترول ویروس کرونا راه اندازی شد

وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز نخستین نشست کمیته بین السکتوری را تحت رهبری داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه به منظور جلوگیری از انتقال و کنترول ویروس کرونا در کشور راه اندازی کرد.
این کمیته به هدف هم‌کاری و هماهنگی بیشتر در رابطه به جلوگیری از انتقال و کنترول ویروس کرونا در کشور ایجاد شده است.
در این نشست روی چگونه‌گی جلوگیری از انتشار و کنترول ویروس کرونا در افغانستان، بلند بردن آگاهی عامه در پیوند به اعراض و علایم ویروس و چگونه‌گی شیوه های پیش‌گیری در برابر آن، چگونه‌گی انتقال محصلین و خانواده های افغان از شهر "ووهان" به افغانستان و تحت قرنطین قرار دادن آنان، راه اندازی برنامه های آموزشی برای داکتران بحث و تبادل نظر صورت گرفت و اعضای این کمیته نظریات و پیشنهادات شانرا در زمینه ارایه نمودند.
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور ایجاد این کمیته را مبنی بر هم‌کاری بیشتر در جلوگیری از انتشار و کنترول این ویروس یک امر ضروری خوانده و نقش ادارات نامبرده را در این زمینه مهم عنوان کرد.
وزیر صحت عامه کشور در پیوند به انتشار و میزان کشندگی این ویروس صحبت نموده گفت:" با تاسف سرعت انتشار این ویروس بسیار سریع است؛ اما خوشبختانه میزان کشندگی آن نسبت به ویروس مارس کم‌تر است."
هم‌چنان وزیر صحت عامه کشور بر حفاظت از جان داکتران در برابر این ویروس تاکید نموده گفت که این وزارت برنامه های آموزشی را برای داکتران در رابطه به چگونه‌گی استفاده از کیت های محافظتی راه اندازی نموده است.
در این کمیته وزارت های صحت عامه، دفاع، امور داخله، خارجه، مالیه، معارف، زراعت، اطلاعات و فرهنگ، صنعت و تجارت، احیا و انکشاف دهات، حج و اوقاف، تحصیلات عالی، ترانسپورت، ریاست امنیت ملی، سره میاشت و اداره هوانوردی ملکی شامل اند.
قابل یاد آوری است که وزارت صحت عامه در کنار توظیف تیم های صحی در میدان های هوایی، مرزها و بنادر کشور بخش‌های ویژه را برای کنترول این ویروس در کابل و ولایات به گونه احتیاطی آماده نموده است.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۳ - ۱۱:۱۶
Background image

آگاهی دهی در مورد تب خون دهنده کانگو (CCHF) در ولایت هرات

ریاست صحت‌عامه ولایت هرات کمپاین آگاهی دهی در مورد تب خون دهنده کانگو (CCHF) را با حمایت سازمان صحی جهان با توزیع پوسترها در شهر هرات و ولسوالی‌های این ولایت که شامل ولسوالی انجیل، گذره. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۳ - ۱۰:۱۴
Background image

فعال کردن ماشین جن اکسپرت در ولایت پکتیا

یک پایه ماشین جن اکسپرت به خاطر تشخیص بیماری توبرکلوز در شفاخانه زرمت ولایت پکتیا فعال و به بهره برداری سپرده شد.

 

گفتنی است که با فعال شدن این ماشین مشکلات بیشتر بیماران در قسمت. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۲ - ۱۴:۲۲
Background image

در سال گذشته ١٤٠٢ هـ - ش نزدیک به ( ۴۹۵۵۳ ) عملیات جراحی رایگان در شفاخانه ملی و تخصصی وزیر محمد اکبر خان وزارت صحت‌عامه انجام یافته است

 این عملیات های جراحی شامل ۱۰ هزار و هشتصد و سه عمل جراحی بزرگ و ۳۸ هزار و هفتصد و پنجاه عمل جراحی کوچک می‌شوند که توسط متخصصین و داکتران مجرب افغان با موفقیت و به صورت رایگان اجرا شده. . .

BACK TO NEWS